Hekim yetkinliğinin 360-derece geribildirim yöntemiyle değerlendirilmesi üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on assessing physician competence by 360-degree feedback
  1. Tez No: 229374
  2. Yazar: ULAŞ DORUKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışması; tıp hekimlerinin yetkinliğinin değerlendirilmesinde 360-derece geribildirim yöntemi kullanılırken, hangi değerlendiricinin hekim yetkinliğine ait hangi boyutları değerlendirebileceklerini bizzat değerlen-dirmenin odağında olan hekimlerin bakış açısına göre belirlemeyi amaç-lamaktadır.Herhangi bir 360-derece geribildirim yöntemi uygulamasında değerlen-diricilerin kimler olması gerektiği ve performansa dair hangi kriterleri değerlendireceklarinin belirlenmesinde çalışanın karar verme süreçlerine dahil edilmesi önemlidir. Hekim yetkinliğini değerlendirmek için bir 360-derece geribildirim çemberi kurulurken de hekimlerin görüşleri belirlenmelidir.Çalışmanın kuramsal bölümü, ikincil kaynaklar kullanılarak hazırlanmıştır. Performans değerlendirme ve insan kaynakları yönetimi konuları üzerinde yazılmış kitaplardan, bilimsel makalelerden ve tez çalışmalarından yararlanılmıştır. Tez çalışmasının amacı hekimlerin değerlendiriciler üzerindeki algılarını, değerlendirici tercihlerini ve bu tercihlerinin nedenlerini incelemek olduğu için saha araştırması sırasında nitel bir araştırma yöntemi olan sıkı-yapılandırılmış görüşme yönteminin kullanımı uygun görülmüştür.Amaçlı maksimum çeşitlikik örneklemesi yöntemi kullanılarak örnek büyüklüğü 24 birey olarak belirlenmiş ve belirlenen 24 hekimle yapılan görüşmeler sonucu toplanan veriler ordinal ölçek analizi, sıklık analizi, anlamlılık analizi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular üzerinden analitik indirgeme ve genellemeler yapılarak, hekim yetkinliğinin 360?derece geribildirim yöntemiyle değerlendirilmesi sırasında birer referans olarak kullanılabilecek , kriter?uygun değerlendirici eşleştirmelerini içeren geribildirim çemberleri oluşturulmıştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine which rater should assess which dimensions of physician competence during the application of 360-degree feedback method, according to the perspective of physicians these are in the focus of evaluation.While applying a 360-degree feedback system, it is important to include employees to decision making processes about matching appropriate raters with appropriate performance criterions. Similarly, while setting up a 360-degree feedback circle to assess physician competence, the perspective of physicians over rater-criterion match should be determined.The theoretical part of the study is prepared by using secondary sources. Text books, scientific articles and other thesis studies about performance evaluation, human resources management and physician competence assessment are used as secondary sources. Since the purpose of the study is to determine the perception of physicians about raters, their rater preference for any competency criterion and the reasons of these preferences, applying interview method as a qualitative research method is prefered to collect data.By using purposed maximum variety sampling techniques, the sample size is set to be 24 individuals. The data collected during the interviews with these 24 physicians are analyzed by ordinal scale analysis, meaningfulness analysis and frequency analysis methods. Finally, the findings are used to make reductions and generalizations to construct a 360-degree feedback circle for physicians according to their preferences and perceptions about rater-performance criterion matching. This feedback circle can be used as a reference point for 360-degree feedback method applications to assess physician performance and for new researches in this field.