Köşe yazarlarının 'sivil anayasa' tartışmalarına yaklaşımı: Cumhuriyet, Zaman ve Hürriyet gazeteleri örnekleminde
Civil constitution arguments at the national newspapers column-writers: Cumhuriyet, Zaman and Hürriyet newspapers
- Tez No: 229384
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmamız 22 Temmuz seçimlerinin ardından Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından başlatılan ?Sivil Anayasa? tartışmalarına ulusal yazılı basında yer alan köşe yazarlarının yaklaşımları üzerine yapılmıştır.Kitle iletişim araçları toplum üzerinde fikir oluşumunu sağlamada kullanılan en önemli araçlardandır. Günümüzde genel olarak medya, özellikle de yazılı basın toplum üzerindeki bu güçleri nedeniyle en önemli araştırma alanları olarak tanımlanmaktadırlar.Çalışmamız üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde anayasa, devlet kavramlarına değinilerek Batı'da ve Türkiye'de yaşanan anayasal hareketler ele alınacaktır. İkinci bölümümüzde ise iletişim çalışmaları içerisinde yer alan yaklaşımlar Frankfurt Okulu ve Kültürel çalışmalar olarak ele alınacaktır. Son bölümümüzde ise Van Dijk yöntemi kullanılarak elde edilen köşe yazıları metinleri analiz edilecektir.Çalışmamızda, köşe yazarlarının sivil anayasa tartışmalarına yaklaşımları incelenmiştir. İnceleme sonucunda yazarların fikirlerini hangi yollarla kurdukları van Dijk'in söylem analizi yöntemiyle ortaya konulmuştur.Bu bağlamda, Türkiye'nin siyasi yelpazesini en iyi şekilde yansıttığı düşünülen Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazeteleri incelemeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our thesis object is about the ?Civil Constitution? argument at the national newspapers which which has been started by Justice and Development Party after the general elections held on July 22Mass media is the most important instrument which gives information of the society. Contemporarily mass media and especially printed press is also an important search area.This thesis has three chapters. Our first chapter is about the government, constituion, constituion movements at tha Europe and Turkey. Second part of our thesis is aboutcommumication studies which contains Frankfurt School and Culturial Studies. At the end of the thesis, we analysis the common-writers texts by using the van Dijk?s method.In this research we analysis that how the columnists of the newspapers during the period investigated were set/make/design thir opinions compared by using by van Dijk?s discourse analysis.In this research, studied on 3 national daily newspapers and their Fort this the newspapers that are known as the best in the area of political issues, which are Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman, have been investigated.Consequently, it was found that column- writers show the realities by their perspective with using some systeatical argumants.