İş tatmini ve örgütsel bağlılığın işten ayrılma eğilimi üzerindeki etkisinin belirlenmesine yönelik bir alan araştırması:Bir kamu bankası örneği
A field study in a public bank: The effects of job satisfaction and organizational commitment on intention to leave
  1. Tez No: 229383
  2. Yazar: ESİN ALICA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AŞKIN KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir kamu bankası çalışanlarının iş tatmini ve örgütsel bağlılıklarının işten ayrılma eğilimi üzerindeki etkilerini araştırmaktır.Çalışmanın birinci bölümünde iş tatmini, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma eğilimine ilişkin temel kavramlar açıklanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olarak incelenen işten ayrılma eğiliminin nedenleri ile iş tatmini ve örgütsel bağlılıkla ilişkisi teorik olarak incelenmiştir. İkinci bölümde, iş tatmini ve örgütsel bağlılığın sonuçlarının genel olarak açıklanması amacıyla, bireysel ve örgütsel göstergelerle ilişkileri, konuya ilişkin olarak daha önce yapılan araştırmalar yardımıyla ortaya konmuştur.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, banka çalışanlarının iş tatmin düzeyleri, örgütsel bağlılık düzeyleri ve işten ayrılma eğilimleri anket yöntemiyle ölçülmüştür. Söz konusu anket 290 kişiye ulaştırılmış ve geri dönüşü olan 213 anket değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde ise SPSS 16.0 programı kullanılmıştır.Araştırmada genel iş tatmini, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma eğilimi düzeyleri ölçüldükten sonra, bu değişkenlerin demografik özelliklerle ilişkileri incelenmiştir. Daha sonra bu değişkenlerin birbirleriyle ilişkileri incelenmiştir. Son olarak iş tatmini ve örgütsel bağlılığın işten ayrılma eğilimi üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Araştırmaya ilişkin en önemli bulgular arasında, örgütsel bağlılığın işten ayrılma eğilimi üzerinde iş tatminine göre daha belirleyici bir değişken olduğu yer almaktadır. Araştırmaya başlarken söz konusu kamu bankasında çalışmakta olan Bankacılık Okulu mezunlarının diğer çalışanlara oranla iş tatmin düzeylerinin ve örgütsel bağlılıklarının daha az ve dolayısıyla işten ayrılma eğilimlerinin de daha fazla olacağı öngörülmüştür. Araştırma sonucunda bu varsayım doğrulanmıştır.Anahtar Kavramlar: İş tatmini, örgütsel bağlılık, işten ayrılma eğilimi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to inquire into the effects of job satisfaction and organizational commitment on the employees?, who are working in a public bank, intention to leave job.In the first chapter, some fundamental terms about job satisfaction, organizational commitment and intention to leave were defined. The concept of intention to leave, which is the dependent variable of the research, the reasons of intention to leave, and the relation of intention to leave with job satisfaction and organizational commitment were defined. In the second chapter, for explaining the results of job satisfaction and organizational commitment in general, their relation with individual and organizational indicators were introduced.In the third chapter, job satisfaction and organizational commitment levels of the employees and their intention to leave were evaluated through survey method. The survey was applied among 290 employees and 213 of them answered the survey. SPSS 16.0 for Windows Package Programme was utilized in the analyses.After general job satisfaction, organizational commitment and intention to leave levels were tested, the relation between the variables and demographic factors were analysed. Finally, a comparision between the effect of job satisfaction and organizational commitment on employees? intention to leave was made.One of the most attractive findings of this research is that organizational commitment is more effective than job satisfaction. Besides, the employees graduated from the Banking School were less satisfied with their job, their general commitment level was lower than the others and they had more intention to leave their job.Key concepts: Job satisfaction, organizational commitment, intention to leave