4734 sayılı kanun kapsamındaki kamu ihalelerinde idari ve yargısal denetim
Menegarial and juridical inspection of puplic bids within the law 4734
- Tez No: 229385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET İLKER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızda ihale sureci ile ilgili olarak ve daha sonra sözleşme aşamasında ortaya çıkabilecek şikayet konularının ne şekilde hangi yol izlenerek çözümleneceği ele alınmış ve buna göre ; ilk olarak idari denetim şikayet ve itirazen şikayet olarak incelemeye tabi tutulmuş ayrıca diğer bir faklı denetim yolu olan bazı kişilerin davranışları nedeniyle ihalelerden yasaklama durumuna değinilmiş,ikinci olarak ise ihaleden dolayı menfaati ihlal olunanlar tarafından gerekli yollar tüketilmek kaydıyla idari mahkemeler (idare mahkemeleri ve Danıştay) önünde hak aramalarına ilişkin düzenlemeler yargı kararları ışığında kritik edilmiş daha sonra ise; sözleşme aşamasından sonra çıkan uyuşmazlıkların adli yargı yerlerinde ki çözümüne ve yetkili mahkemenin tespiti konularına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study we approached the methods in order to solve complaint subjects that might be typically arised in the agreement process in regard with the tendering process and accordingly, we firstly investigated the administrative audit as being complaint and Objectionable complaint as well as dealed with the proscription from tendering on account of the manners of some people as being a different audit way and secondly regulations at administrative courts(administrative courts and state council) in regard with seeking remedies by the ones whose rights have been violated provided that all remedies are exhausted were criticized in the light of legal judgements and then we dealed with the solutions arised after the contract process at jurisdiction and with defining compotent courts.