Avrupa Birliği'nin güvenlik politikalarında yasadışı göç
Illegal immigration in Europen Union's security policies
  1. Tez No: 229397
  2. Yazar: RAMAZAN İRGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE ÇAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Değişen güvenlik algısı çerçevesinde Avrupa Birliği'ne gerçekleşen yasadışı göç hareketlerinin güvenlik politikalarına olan etkisi bu çalışmanın konusudur. AB'nin güvenlik yaklaşımı ve 21. yüzyıla ait olan yeni güvenlik tehdidi yasadışı göçün Avrupa'nın güvenlik politikalarındaki yeri değişen güvenlik politikalarına paralel olarak değerlendirilmiştir. Bu çerçevede, değişen güvenlik politikaları, Avrupa Birliği'nin bütünleşme ve genişleme süreci, yasadışı göç hareketlerinin güvenliğe ve teröre etkisi konunun daha iyi anlaşılması için kavramsal bir düzlemde ele alınmıştır.Soğuk Savaşın sona ermesi ile beraber AB, topraklarındaki işgal tehdidinin azaldığı terörizm, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, yasadışı göç hareketleri ile daha çok karşılaştığı bir dönem içerisine girmiştir. AB'nin değişen güvenlik anlayışındaki yeni tehditler ve bu tehditler arasında yasadışı göç yeni dönemde AB'nin güvenlik politikalarını şekillendirmiştir. Avrupa'nın değişen güvenlik anlayışı perspektifinde güvenlik yaklaşımı Avrupa'nın güvenliğini sağlayacak enstrümanları farklılaştırmıştır. Bu doğrultuda AB yeni tehditleri tanımladığı ve mücadele esaslarını ortaya koyduğu Avrupa Güvenlik Strateji Belgesi hazırlamıştır. Bu tehditler arasında yasadışı göç olgusu ise AB vatandaşlarının refah kaygıları nedeniyle ön plana çıkmaktadır. AB bu durumu kaynak ve transit ülkelerdeki göç baskısını ortadan kaldıracak çalışmalar yaparak çözmeye çalışmaktadır.Avrupa'nın güvenliği açısından AB'nin ortak politikalarını güçlendirmesi gerekmektedir. Avrupa'nın güvenlik tehdidi olarak algıladığı göç konusundaki çalışmalar, yasadışı göçü engellemeye yönelik girişimler ve oluşturulmaya çalışılan ortak kurum ve politikalar üye devletler arasındaki ortak çıkarların vurgulanması ile mümkün olmaktadır. Özellikle ortak göç politikası AB'nin güvenliğinin sağlanması açısından önemli bir yere sahiptir. AB'nin yeni nesil güvenlik politikaları Genişleme Süreci, Akdeniz Politikası ve Komşuluk Politikası yeni dünya düzeninde önem kazanmakta ortak çıkar ve politikaları içine almaktadır.Tezi Hazırlayan : Ramazan İRGİNTez Danışmanı : Doç. Dr. Efe ÇAMANTez Kabul Tarih ve No : 22/09/2008 - 2008/23Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Kenan DAĞCIYrd. Doç. Dr. Zafer YILDIRIM
Özet (Çeviri)
Materialized illegal immigration to European Union on the effect of security policies in the changing security perceptions is the study?s subject. EU?s security approach and illegal immigration are evaluated. In this framework, changing security concept, EU?s integration and enlargement process, illegal immigration are discussed the effect of security and terror in theoretical approach.EU struggles the problems of terrorism, smuggling, and illegal immigration after the Cold War. Illegal immigration and the new threats in EU?s changing security approach form EU?s security policies in the new era. This policies affect security instruments. Thus described the new threats in European Security Strategy was prepared. Illegal immigration in the new threats takes over because of EU?s citizens? fears. EU struggles the phenomenon to remove immigration pressure from country of origin and transit.EU supports to common politics in terms of European security. Migration works, illegal immigration studies and common policies are possible if EU gives point to members? interests. Especially, common European Union immigration policy is important to secure EU?s security. Enlargement Process, The Euro Mediterranean Partnership, and the European Neighbourhood Policy include common interest and policies.Tezi Hazırlayan : Ramazan İRGİNTez Danışmanı : Doç. Dr. Efe ÇAMANTez Kabul Tarih ve No : 22/09/2008 - 2008/23Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Kenan DAĞCIYrd. Doç. Dr. Zafer YILDIRIM