Bilgi teknolojilerindeki gelişmelerin müzik endüstrisine etkileri konusunda üniversite öğrencilerinin görüşleri
Points of View of University Students About the Effects of the Developments in Information Technologies in the Music Industry
  1. Tez No: 229449
  2. Yazar: ÖMER KAPANCIOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Günümüzde bilgi teknolojilerinde yasanan gelismeler bilim dünyasına önemlikatkılarda bulunmaktadır. Ancak bu gelismelerin müzik endüstrisindeki yasal satıslarıolumsuz etkileyecegi endisesi de ortaya çıkmıstır. Daha önce incelenmemis bir konuolan bilgisayar ve internet teknolojilerinin müzik endüstrisi üzerinde yaptıgıdegisimlerin incelenmesi gerektigi düsüncesiyle bu çalısmaya yönelinmistir.nternet ile birlikte bilgi üretim ve paylasım süreci, firma yapıları, ticaret kosullarıyenilenmektedir. Müzik endüstrisi için pazarlama, satıs ve dagıtımı kolaylastırmasınınyanında olumsuz etkileri de olan internet teknolojisi üzerinde durulmus ve müzikendüstrisini etkileyen teknolojik gelismeler incelenmistir. nternet teknolojisi ve müzikendüstrisine etkisi müzik sirketleri, müzik dinleme cihazı üreticileri, sanatçılar vedinleyiciler açısından arastırılmıstır.Bilgisayar, internet, müzik ürünü formatı, müzik dinleme cihazı teknolojilerindemeydana gelen her ilerleme direkt olarak müzik ürünlerinin satın alım yerini vemiktarını, ürün çesidini, ürün üretim yöntemini ve miktarını, endüstrideki kisigruplarını, hatta endüstri modelini degistirebilir. Bu açıdan çalısmada degisime bu kadaraçık olan müzik endüstrisini etkileyen teknolojik ilerlemelerin yanısıra, endüstrininsorunları üzerinde durulmustur.Bu çalısmanın amacı bilgi teknolojilerindeki ilerlemelerin müzikendüstrisine etkilerinin incelenmesidir. Yapılan çalısmayı desteklemesi için zmir veManisa illerindeki üniversite ögrencilerine anket uygulanmıs, üniversite ögrencilerininmüzik ürünü satın alımları ve bilgi teknolojilerindeki gelisim arasındaki iliskiarastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
The progress in today?s information technologies has a considerable impact on thescientific world. However, some of this progress also affects the legal sales in the musicindustry. The effect of computer and internet technologies on the music industry is atopic of research that has not yet been thoroughly analyzed and therefore should bestudied.Along with the internet, the process of knowledge production and sharing,company structures, business conditions also undergo a renewal. In this study, thetechnological events that affect the music industry are analyzed; and alongside the easebrought by the internet technologies into marketing, sales and distribution for the musicindustry, the negative effects of these technologies are also put forth. The internettechnologies and its effects on the music industry are examined in terms of music firms,producers of listening devices and the listeners.Each advancement in the sphere of computers, internet, format of music product,listening devices directly influences factors such as the places to buy these products, theamounts, the variety, the production methods and amounts of these products, theindividuals within the industry and even the industrial model itself. Consequently, inthis study, the technological developments that influence the music industry, which isopen to change, are considered, and the problems within the industry due to this changeare investigated.The aim of this study is to explore the effects of the advancements in informationtechnologies on the music industry. To support the study, a questionnaire has beenapplied to university students in the cities of Izmir and Manisa, and the relationshipbetween technological advancements and purchase of music products are inquired.