Türkiye'de ilçe belediyelerinin kaynak sorunları 'Demirci Belediyesi örneği'
The resource problem of the district municipalities in Turkey, Demirci Municipality as an example
  1. Tez No: 229464
  2. Yazar: MEHMET EVRENSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. KEMAL ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Dünyanın birçok ülkesinde, yapılmakta olan kamu reformlarının önemli bir parçasını yerel yönetimlere ilişkin düzenlemeler oluşturmaktadır. Ülkemizde de Avrupa Birliği uyum sürecinde kamu yönetiminde reform niteliğinde değişiklikler yapılmaktadır. Bunlardan bazıları yerel yönetimlere ilişkin temel yasalardır. Yönetimde etkinliği sağlamak için yapılan bu değişiklikler çerçevesinde yerel yönetimlerin görev alanları da genişletilmiştir. Değişiklikler sonucunda, yerel yönetimlerin kent ve yöre ölçeğinde sosyo ekonomik kalkınmaya sağlayacak birimler haline getirilmesi amaçlanmaktadır. Gerçekleştirilmesi düşünülen yerel yönetim reformunun başarılı olabilmesi için yeterli mali kaynaklarla desteklenmesi gerektiği herkes tarafından kabul edilen gerçektir. Yerel yönetimlerin önemli bir parçasını oluşturan belediye yönetimlerinin eskiye göre daha da artan görev ve hizmetlerini yerine getirmede finansal kaynakların arttırılmasının gerektiği gerçeği yanında, sahip olunan kaynakların da etkin, verimli kullanılmasının denetlenmesi çalışmalarına önem verilmektedir. Belediyelerin, özellikle ülkemizdeki ilçe belediyelerinin kaynak sorunlarının incelenmeye çalışıldığı bu tez çalışmasında, birinci bölümde merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında görev ve kaynak bölüşümü genel olarak açıklanmış, ikinci bölümde belediyelerin mali yapısı çeşitli yönleriyle incelenmiş, üçüncü bölümde Demirci Belediyesi'nin mali kaynakları karşılaştırmalı tablolarla incenmiş ve mali yapısı diğer belediyelerle karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The important part of public reforms applied in many countries in the world is related to the arrangements in local administration. In our country, in the process of adaptation to EU, there are some changes in the reform quality. Some of them are fundamental laws related to local administrations in the framework of these changes, these laws are to make local administration efficient; and their field of duty is widened. As a result of these changes, it is aimed to make these local administrations, both in the form of city and region, a unit to provide development. For the local administration reform which is planed to be realized to be successful, it should be supported by sufficient economic resources which is agreed by everyone. The municipalities forming an important part of local administration should increase their economic recourses to fulfill their growing duty and service compared to the past and also it is getting more and more important to control whether they use their resources productively or not. In this study in which I try to inspect the resource problem of municipalities, especially district municipalities in our country the share of duty and the share of resource between the central administrations and local administrations is explained generally in the first chapter, in the second chapter the economic resources of municipalities are inspected from different aspects, in the third chapterthe economic resources of Demirci Municipality is investigated with the help of comparative tables and its economic structure is interpreted compared to the other municipalities.