Âşık Paşa'nın Garib-Nâmesi'nde devrin toplum hayatı
Social life of the period (xiii and xiv centuries) in Garib-Nâme of Aşik Paşa
  1. Tez No: 229465
  2. Yazar: FATMA ASLI ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tükiye Tarihi açısından XIII. ve XIV. yüzyıl önemli olayların yaşandığı bir dönemdir. Bu dönem geleceğe büyük izler bırakan Selçuklu Devleti'nin sonu ve gelecekte büyük medeniyet oluşturacak olan Osmanlı Devleti'nin ilk tohumlarının atıldığı sıkıntılı ve sancılı bir dönemdir. Garib-nâme Türk, edebiyat ve medeniyet tarihinin önemli eserlerinden biridir. Garibnâme'de yazıldığı dönemin toplum hayatının yansımasını ele aldığımız bu çalışmamızda XIII.ve XIV.yüzyıl toplumundan bahsetmeden geçemezdik.Tabi ki bu dönemdeki mutasavvıfların halk üzerinde önemli tesirleri olmuştur, bunlar büyük, medeni bir devletin kuruluşunda baş rol oynamışlardır. Sanat, edebiyat ve fikrî sahada çok önemli zengin içerikli eserlerin verildiği, hayatın zorluklarının aşılmaya çalışıldığı bir dönemde kuşkusuz halk, güven telkin eden bu şahsiyetler etrafında toplanmışlardır. Bu dönemin şartları içinde önemli şahsiyetiyle etrafında pek çok kişinin toplandığı Âşık Paşa, Garib-nâme isimli eserini vücuda getirmiştir. Nitekim kendi ailesi de sıkıntıları azaltabilmek için önemli roller üstlenmişlerdir. Kanaatimizce bu sıkıntılı dönemde yaşayan Âşık Paşa'nın eserinde devrin sosyal hayatına değinmemesi mümkün değildir. Garib-nâme'nin değeri yazıldığı dönem göz önüne alındığında onun değeri daha açıkça ortaya çıkmaktadır. Ayrıca nüshalarının yurt içi ve yurt dışında pek çok kütüphanede de yer alması onun daha sonraki yüzyıllarda da çoğaltılarak okunduğunu ve kabul gördüğünü göstermektedir. Çalışmamızda Âşık Paşa'nın Garib-nâme'si baştan sona gözden geçirilerek, beyitlerde değişik vesilelerle değinilen sosyal hayatla ilgili düşünce ve anlayışını ortaya koyan söylemleri ele alınmıştır. Bunların gerek dönemleri, gerekse günümüze yansımaları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, Âşık Paşa'nın sosyal hayata dair düşüncelerini ifade ettiği deyim ve kavramların Türk kültürü bakımından nasıl ele alınması gerektiği üzerinde de yorumlar yapılmaya gayret edilmiştir. Bu arada bu kavramların farklı Türk topluluklarında ve Türk Tarihi'nin diğer kaynakları ile de karşılaştırılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social Life of the Period (XIII and XIV centuries) in Garib-nâme of Âşık Paşa In the Turkish history, XIII and XIV centuries were the period that many important events took place. This period was a difficult time scale, which saw the end of the State of Selcuk, which had left many traces for the future, and the beginning of the Ottoman state, which was going to establish huge civilisation. Garib-nâme is one of the important manuscripts in the Turkish literature and civilisation history. In this thesis, we investigate into the reflection of the century discussed in the Garib-nâme to its social life. Therefore, we could not leave the social life in the XIII and XIV centuries out of our work. Spiritual leaders who lived in this period also had positive effects in the civil life and played a leading role to the establishment of huge and civilised state. People gathered around these leaders who were trustable in the period when many important products in architectural, literature and intellectual were developed and difficulties in the social life were trying to get over. Âşık Paşa, around whom many people gathered as being an important person, wrote his book entitled ?Garib-nâme? under the circumstances in the period. His family also played important roles in getting over the difficulties in social life. We therefore think that Âşık Paşa, who lived in this very difficult time period, could not leave the issues related to social life of the period out of his book. The value of Garib-nâme became more evident when the period of it?s writing was considered. In addition, distribution of its copies to many national and international libraries of course proves the fact that it was widely read and accepted. In this thesis, Garib-nâme was investigated throughout and then verses that express thoughts related to the social life were revealed. The period of their writing and their effects in our own time is also discussed. In addition, it is that how the concepts and expressions that Asik Pasa wrote should be discussed and interpreted in terms of Turkish culture. The concepts were also compared with those seen in different Turkish communities and various works produced throughout Turkish history