Toplumsal cinsiyet kalıplarının yerli televizyon dizilerindeki kadın karakterlere yansımaları: Binbir Gece Örneği
A field study related to the reflections of gender patterns on the women characters in the soap opera: ?Example of Binbir Gece?
- Tez No: 229467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÇAMDERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Televizyon kültürü biçimlendirir, kültürel özellikleri ve toplumun değer yargılarını yeniden üretir. Televizyonun standartlaştırdığı izler kitle içinde, en kolay ulaştığı ve etkilediği kitle kadınlardır. Kadınlar, televizyonun hem hedef kitlesi hem de önemli bir malzemesidir. Bu malzeme, kadınlığa dair tanım ve imgeleri yeniden üretmek ve ataerkil ideolojinin idealize ettiği kadınlık rollerinin yayılması ve korunmasına hizmet etmek amacıyla değerlendirilir. Televizyon, mevcut düzeni yeniden üretirken, aynı kadın imajlarını da sürekli olarak tekrarlamaktadır. Bu iletilere maruz kalan farklı özelliklere sahip izleyicilerin, bu iletileri alımlama ve anlamlandırma süreçleri önem taşımaktadır.Cumhuriyet'in İlanı ile simgeleşen yenileşme ve modernleşme dönemi, toplumu etkilemiş ve yaşanan toplumsal değişme sürecinin ardından, yeni bir kadın imajı oluşmaya başlamıştır. Sürmekte olan değişme ve gelişmeye karşın geleneksel toplumsal cinsiyet rollerinin, toplumda devam ettiği ve yeniden üretildiği, bunun da kitle iletişim araçları gibi değişimin ürünleri tarafından desteklenmeye devam ettiği görülmüştür.Araştırmanın konusunu oluşturan Binbir Gece adlı dizide yerel söylemlerin devamlılığı söz konusu olsa da özellikle de kadın karakterlerin nitelikleri açısından geleneksel kalıplardaki kırılma yadsınamaz. Araştırma, gelenekselliğin yenileşme hareketlerinin getirdiği değişimden etkilendiğini ortaya koymayı ve televizyonun diziler aracılığıyla kadının sunumu açısından, kadını nasıl konumlandırdığı ve toplumdaki kadınlığa dair tanım ve imgeleri nasıl yansıttığını, izleyicinin gözünden görebilmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçtan yola çıkarak, derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiş ve araştırma sonunda izleyici gözüyle yapılan yorumlarda geleneksel rollerde yaşanan değişim tespit edilmiş ve gelenekselliğin modernizm tarafından stilize edildiği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Television reproduces cultural features of the society. Within the audience that television standardizes, the mass that it reaches and affects most easily is women. Women are both the target audience and seen as an important resource for television. This resource is evaluated in order to reproduce the definitions and images related to women and to spread and protect the roles of women that patriarchal ideology idealizes.The innovation and modernization period symbolized with the proclamation of the Republic has affected the society and following the process of social change, a new image of women has been formed. Despite the ongoing change and development, it has been seen that traditional gender roles continue in the society and are reproduced, and that this continues to be supported by the mass media.Despite the continuity of local discourses in the soap opera called ?Binbir Gece?, the breaks in the traditional patterns cannot be denied especially in terms of the characteristics of the women characters. The research aims to see through the eyes of the audience that traditionalism gets affected by the change that innovation has brought about, and in terms of the presentation of women by means of soap operas, how women are positioned images of women in the society. For that purpose, profound interviews were made with simple, and in the evaluations following the research the change was determined in the traditional roles according to the interpretations through the eyes of the audience, and it was found out that traditionalism was stylized by modernism.