Çağdaş sanat eğitimi üzerine model araştırması
Model research about contemporary art education
- Tez No: 229488
- Danışmanlar: PROF. M. REŞAT BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Education and Training, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada yüksek öğrenim sanat eğitiminin günümüz sanatının gereklerini karşılayacak yeterlilikte olmadığı varsayılmış ve problemlerin saptanıp, aşılması için gerekenler tartışılmıştır. Artık Türkiye'deki sanat eğitiminin güncel gereksinimleri karşılayabilmesi için yeni modellerin önerilmesi gerektiği vurgulanmıştır.Araştırmada öncelikle sanat eğitimi ile ilgili kavramların açıklaması yapılmış, ardından eğitimde problemli alanlar belirlenerek ifade edilmiş, mevcut eğitim modelleri çeşitli bakış açılarıyla incelenmiş ve nasıl iyileştirmeler yapılabileceği tartışılmıştır. Ayrıca güncel sanat eğitimine örnek olarak kabul edilebilecek bazı üniversitelerin programları incelenmiştir. Yurtdışındaki üniversiteler ile ülkemizdekiler karşılaştırılmıştır. Problemlere çözüm ararken çeşitli üniversitelerdeki öğretim üyelerinden görüşler de alınmıştır.Sonuç olarak üniversitelerde sanat eğitiminin disiplinlerarası yaklaşımınla yeniden yapılanmasına yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been assumed that the art education in universities are not sufficient for contemporary art and debated to localize the issues and what can be made for improvement. It?s emphasized that new models of art education has to been suggested for the contemporary success of art education in Turkey.It has been made conseptual explanations about the art education in this study. After defining the problems in art education, models of education are evaluated and debated how revisions can be made. It?s also evaluated that programs of some universities can be accepted as model of contemporary art education. The foreign universities are compared with our national ones. While looking for the solutions, consulted with some art educators in different national and foreign universities.As a result of this study, there are suggestions on how universities can be reconstructed with an aproach of interdisciplinary art education have been made.