Televizyon reklamlarında çocuk bedeni üzerinden cinsel kimlik aktarımı
Transfer of sexual identity on television ads over children body
  1. Tez No: 229489
  2. Yazar: M. NUR ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu çalışmada, algı, tutum ve davranışlara etkisi çerçevesinde reklam ve çocuk iletişimi konusu ele alınmaktadır. İlk bölümde kişilerarası ve kitlesel düzlemde iletişim ve çocuk konusu ele alınarak, aile ve yakın çevreyle olan iletişim ve etkileşimin çocuklar üzerindeki etkilerine değinilmektedir. Çocuğun aile ve yakın sosyal çevresinden edindiği ve öğrendiği birtakım iletişim alışkanlıklarının, kitle iletişim araçlarını kullanmasını da etkilediği yönündeki çıkarımın ardından kitlesel düzlemde iletişim ve çocuk konusu ele alınmaktadır. Kitle iletişim araçlarının ve özellikle de en yoğun kullanım oranına sahip olan kitle iletişim aracı olarak televizyonun, genel olarak hedef kitle ve bir alt grup olarak çocuk hedef kitle üzerindeki etkileri üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde ise, televizyon programları arasında çocukların en sevdiği ve en çok karşı karşıya kaldığı ileti biçimi olarak reklam ve çocuk etkileşimi üzerinde durulmaktadır. Reklamın çocuklar üzerindeki etkileri ve televizyon reklamlarında çocuk kullanımının etkilerinin değerlendirilmekte ve özellikle çocuk bedeni üzerinden cinsel kimlik aktarımının söz konusu olduğu televizyon reklam filmlerinin yetişkin ve çocuk hedef kitle üzerindeki mevcut ve olası olumsuz etkileri ele alınmaktadır. Çocuk bedeninin sergilendiği ve çocuklara cinsel kimlik aktarımı yapılan reklamların izleyiciler üzerindeki etkileri, göstergebilimsel çözümleme yöntemiyle ortaya konmaya çalışılmakta ve bu reklamlarda yer alan görsel ve işitsel birimlerin değerlendirilmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of advertising and child communication is evaluated within the framework its impact on perception and behaviour. In the first chapter, communication and its effects on children are studied and the effects of communication and interaction with the parents and the other close people on children are pointed out. The communication habits that the children learn from their family affect their use of mass media. The study emphasizes the effects of mass media and especially TV as the most commonly preferred means of mass communication on the target group in general and on children as a sub-group. The second chapter deals with advertising which the children like the most and face the most among the TV programs and children interaction is also stressed. The effects of advertising on children and usage of children on TV ads are discussed and especially the negative effects of using children bodies in TV ads on both children and adults are taken up. The effects of ads which show the child body to viewers are studied with the method of semiology. Each audiovisual section contained in these adverts is evaluated from this point of view.