TV reklamlarının, çocukların seçme, algı / tutum, beğeni ve tavsiye etme davranışlarına etkisi: Geleneksel ve yeni araştırma yöntemlerinin karşılaştırılması
The effect of TV advertising on childeren's chosing, attitude, recommendation and liking behaviour: A study on comparison of traditional and new research methodologies
- Tez No: 408589
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATIF BİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada geleneksel reklam etkinliği araştırma yöntemleri (anket, yüz yüze görüşme ve odak grubu) ile yeni yöntemlerin (EEG ve Eye Tracking) çocukların seçme, algı/tutum, beğeni ve tavsiye etme niyetlerini belirlemedeki etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Bu amaçla toplam 44 çocuk belirlenmiş (22 kız – 22 erkek) ve yöntemlerin hepsi aynı çocuk grubu üzerinde uygulanmıştır. Çıkan sonuçlara göre yeni yöntemlerden EEG'nin diğer yöntemlere göre daha güvenilir sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Yine aynı şekilde Eye tracking yönteminin de geleneksel yöntemlerden daha iyi sonuçlar verdiği söylenebilir. Ancak her iki yöntemde de eksik nokta çocukların tavsiye etme kararlarının belirlenememesi ve marka bağlılığı ölçümünde kullanılamamasıdır. Geleneksel yöntemlerin ise çok düşük güvenilirlik oranlarının olduğu ancak seçme beğeni gibi tutumların nedenlerini belirlemede (yani kalitatif sonuçlar almada) daha uygun oldukları ortaya çıkmıştır. Ancak her iki yöntemle yapılan araştırmanın en önemli bulgusunun çocukların davranışlarını incelemede Tüketici Davranış Modellerinin daha uygun olduğu sonucunu ortaya koymasıdır.
Özet (Çeviri)
This study makes a comparison between the traditional advertising activity research methods (survey, personal encounter, focus groups) and contemporary methods (EEG and eye tracking), with an aim to figure out which one makes the greater influence on children's choices, perception/attitude, taste and intentions to recommend something. In order to achieve this, 44 children have been selected in total (22 girls and 22 boys) and all of these methods have been applied on the same group of children. The results have shown that EEG puts forward the most reliable outcomes of all. Similarly, the Eye Tracking method can also be accepted as a technique providing better results than the traditional methods. But the point that is missing in both of the methods is that children's decision to recommend cannot be identified and they cannot be used for the measurement of brand addiction. Besides, it has been seen that the traditional methods have a very low rate of reliability; but still, they are more suitable for the identification of choosing and taste (that are the qualitative results). However, the most important finding of the research, which is done using both methods, is that the Consumer Behaviour Models are more suitable for the examination of children's behaviour.