Kraniyotomilerde çivili başlığa hemodinam?k yanıtın baskılanmasında; kafatası sinir blokları, infiltrasyon bloğu ve IV Esmolol'ün etkileri
Effects of skull block, skull infiltration and IV Esmolol injection for preventing hemodynamic response to pin-head holder
- Tez No: 229531
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KEÇİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalısma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ?bn-i Sina HastanesiAnesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Beyin Cerrahisi KliniğiAmeliyathanesi ve Beyin Cerrahisi Yoğun Bakım Servisinde Mayıs 2007 ?Subat 2008 tarihleri arasında prospektif, randomize, plasebo kontrollü, çiftkör olarak gerçeklestirildi.Çalısmaya elektif supratentorial tümör cerrahisi için çivili baslık uygulanarakkraniyotomi planlanan ASA I, II, III sınıfı, 18 ? 80 yas arası 84 hasta dahiledildi.Grup 1: %0.25 levobupivakain ile lokal infiltrasyonGrup 2: %0.9 SF ile lokal infiltrasyonGrup 3: %0.25 levobupivakain ile kafatası bloğuGrup 4: %0.9 SF ile kafatası bloğuGrup 5: Esmolol enjeksiyonuTüm hastaların demografik verileri ve hemodinamik açıdan bazal değerlerikaydedildikten sonra, anestezi indüksiyonu ve entübasyonu takibenbelirlenen yöntem uygulanarak yeterli bekleme süresi bitiminde çivili baslıkuygulamasına izin verildi. Belirlenen yöntem için gereken bekleme süresinceve çivili baslık uygulandıktan sonrada 30 dk süresince 1 dk aralıklarlahemodinamik parametreler kaydedildi. Bu süreçte ilave opioid gereksinimiolmussa not edildi. Operasyon bitiminde tüm hastalara lüzum halindeyapılmak üzere metamizol Na önerilerek postoperatif 1. , 6. , 12. ve 24.saatlerde hastalar VAS, VPS, metamizol Na kullanım saati ve miktarıaçısından değerlendirildi.Tüm bu verilerin istatistiksel değerlendirme sonuçları gözden geçirildiğinde;kraniyotomilerde çivili baslığa ve cilt kesisine bağlı hemodinamikparametrelerdeki artısı kontrol altına almada % 0.25 levobupivakain ilekafatası bloğu yöntemi daha etkili bulunmustur.Postoperatif analjezik etkinlik değerlendirmesi geçirilmis kraniyotomiye bağlıfarklı bilinç durumlarındaki hastalarda tamamen sağlıklı veriler vermesede;%0.25 levobupivakain ile gerçeklestirilen infiltrasyon diğer yöntemlerdendaha etkili bulunmustur.Anahtar Kelimeler; Kafatası bloğu, kafatası infiltrasyonu, levobupivakain,esmolol, çivili baslık
Özet (Çeviri)
This prospective, randomized, placebo controlled and double blind study hasdone in Neurosurgery operating room and Neurosurgery intensive care unitof ?bni Sina hospital by Anaesthesiology and Reanimation departmentbetween May 2007- Februrary 2008 .In this study there were ASA I, II, III 84 patients, ages between 18-80, whichwere elective supratentorial surgery planned with pin-head holder .Group 1: Local infiltration with % 0.25 levobupivacaineGroup 2: Local infiltration with % 0.9 SFGroup 3: Skull block with % 0.25 levobupivacaineGroup 4: Skull block with % 0.9 SFGroup 5: iv esmolol injectionFirst of all we have saved the demographic and hemodynamic basalparameters of all patients. Following the anaesthetic induction and entubationof the patient , we have performed the choosen method and at the end of thewaiting period we have allowed to place pin-head holder. During the waitingperiod of the methods and after placing the pin-head holder , at every oneminute of 30 minutes hemodynamic parameters of the patients were saved.In this time if we have needed to use any opioids we also noted. At the endof the operation we have adviced to use methamizole Na as a resqueanalgesic if the patients needed. We have evaluated and noted the time ofuse and consumption amount . Patients were questioned for VAS and VPSat 1, 6, 12 and 24. hours postoperatively.As statistical results of all these values; skull block method performed with %0.25 levobupivacaine is more effective to control hemodynamic response topin-head holder and skin incision.Postoperative analgesic effectivity of this methods performed in craniotomypatients is not valuable because of the different conciousness degrees , but% 0.25 levobupivacaine infiltration method has more success then the othermethods.Keywords; Skull block, skull infiltration, levobupivacaine, esmolol, pin-headholder