Profilaktik enalapril, zofenopril ve valsartan tedavisinin sıçanlarda akut doksorubisin kardiyotoksisitesindeki koruyucu etkilerinin karşılaştırılması
Cardioprotective effects of zofenopril, enalapril and valsartan on acute doxorubicin cardiotoxicity in the rats
- Tez No: 229569
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARPUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇKardiyotoksisite, doksorubisinin klinik kullanımını kısıtlayan en önemli yan etkilerindendir. Çalışmamızda, sülfidril grubu içeren ACE inhibitörü zofenopril ile sülfidril grubu olmayan enalapril ve AT1 antagonisti valsartanın akut doksorubisin kardiyotoksisitesindeki olası profilaktik etkileri kıyaslanmıştır.YÖNTEMLERWistar Albino sıçanlar (her grupta n=8) 8 deney grubuna ayrıldı. Yedi gün boyunca birinci ve beşinci gruplara günde bir kez intragastrik yolla distile su, ikinci ve altıncı gruplara zofenopril (15 mg/kg/gün), üçüncü ve yedinci gruplara enalapril (2 mg/kg/gün), dördüncü ve sekizinci gruplara valsartan (30 mg/kg/gün) intragastrik yolla uygulandı. 7. gün 1- 4. gruplara intraperitoneal serum fizyolojik 5- 8. gruplara ise doksorubisin (20 mg/kg) uygulandı; 9. gün izole sıçan kalpleri Langendorff düzeneğinde perfüze edildi. 30 dakika stabilizasyon, 15 dakika global iskemi uygulandı ve 45 dakika reperfüze edildi. Başlangıç, iskemi ve reperfüzyon sonrası koroner perfüzatta, cTnI, AST, LDH, BNP ve ANP ölçüldüBULGULARReperfüzyon sırasındaki ölçümlerde, sol ventrikül sistolik fonksiyonunun doksorubisin tarafından negatif yönde etkilendiği görüldü (K-D başlangıç; 61.4±13.6 mmHg- iskemi sonrası; 20.7±17.5 mmHg p=0.0002, Z-D başlangıç; 63± 18.2 mmHg- iskemi sonrası; 24.2 ± 24.3 mmHg p=0.0135, E-D başlangıç; 82.0±26.0 mmHg- iskemi sonrası; 14.3± 12.1 mmHg p< 0.0001, V-D başlangıç; 73.1± 27.8 mmHg- iskemi sonrası; 20.4± 27.3 mmHg p< 0.0001). Troponin I düzeyi zofenopril gruplarında en düşük seviyede bulundu (K-SF; 1.1± 0.7 ng/ml, K-D; 0.6± 0.4 ng/ml, Z-SF; 0.3± 0.2 ng/ml, Z-D; 0.2± 0.1 ng/ml, E-SF; 0.7± 0.7 ng/ml, E-D; 0.4± 0.4 ng/ml, V-SF; 0.5± 0.3 ng/ml, V-D; 0.4± 0.3 ng/ml, p=0.003SONUÇLARTroponin sonuçları değerlendirildiğinde, zofenopril doksorubisin kardiyotoksisitesine karşı diğerlerine göre anlamlı daha fazla koruyucu etki gösterdi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUNDWe aim to compare cardioprotective effects of ACE inhibitor with a sulfhydryl group; zofenopril, and without a sulfhydryl group; enalapril, and an AT1 receptor-antagonist; valsartan against doxorubicin-induced cardiotoxicity.METHODSThe rats were divided into eight groups of eight rats each. Group 1, 2, 3, 4, respectively, received intragastrically distilled water, 15 mg/kg/day zofenopril, 2 mg/kg/day enalapril, 30mg/kg/day valsartan for 7 days. Groups 5, 6, 7, and 8 underwent same procedures, respectively as groups 1, 2, 3, and 4. On the 7(th) day, groups 1- 4 and groups 5- 8, respectively, were injected intraperitoneally with serum saline and 20mg/kg doxorubicin. On the 9(th) day, isolated hearts were perfused in Langendorff perfusion system with a stabilization period for 30 minutes, global ischemia for 15 minutes and 45 minutes for reperfusion.