Nervus Cutaneus Antebrachii Medialis'in koldaki dallanma özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of the branching pattern of the Medial Cutaneous Nerve of the forearm at the arm
  1. Tez No: 229570
  2. Yazar: BARCİN ORHAN BARLAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAKUP TUNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Nervus cutaneus antebrachii medialis (NCAM), plexus brachialis'in fasciculus medialis'inden ayrılan bir yan daldır. İçyanda dirseğin ve önkolun proksimal bölümünün derisini innerve eder. Sinirin dallanma paternleri, kubital tünel cerahisi ve greftleme gibi işlemlerin giderek artmasıyla önem kazanmıştır. Bu çalışma, klasik tanımda kol düzeyinde ön ve arka iki uç dala ayrıldığı bildirilen NCAM'nin koldaki ayrıntılı dallanma şemasının topometrik olarak değerlendirilmesi amacıyla planlandı. NCAM, formaldehit ile konserve edilmiş 20 kadavraya ait 31 üst ekstremitede, 4 büyütmeli cerrahi lup ile disseke edildi. Kolda yandal vermeksizin ön ve arka iki uç dala ayrılma paterni 4 olguda saptandı. Dallanma noktasının epikondiller arası hatta uzaklığı ortalama 12,36 cm olarak ölçüldü. Sinir bir olguda uç dallarına önkol düzeyinde ayrılmaktaydı.Kubital cerrahi, greftleme ve dirseğin medial yüzünden yapılacak cerrahi girişimleri sırasında NCAM ve dallarının yaralanması sonucu ortaya çıkan kalıcı dirsek ağrıları ile ağrılı nöromaların oluşması cerrahinin tekrarlanmasını gerektirmektedir. Bu tür komplikasyonların engellenebilmesi için NCAM ile dallarının belirlenmesi ve korunmasına özen gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
The medical cutaneus nerve of the forearm is a branch of the medial fascicle of the brachial plexus. It provides sensory innervation to the medial aspect of both the elbow and proximal region of the forearm. The nerve?s branching pattern has gained importance due to surgical interventions as cubital tunnel surgery and nerve grafting of the upper extremity. The purpose of this study was to evaluate the medial cutaneous nerve of the forearm?s detailed topometric branching scheme at the arm, which has been described in textbooks as bifurcating into two terminal branches at the level of the arm. The medial cutaneous nerve of the forearm was dissected in 31 upper extremities of 20 cadavers fixed with formaldehide while wearing 4x loupes. In four cases the nerve showed no additional branching and was bifurcating into an anterior and posterior terminal branches.The mean distance of the bifurcating point to the mid epicondillar line was measured 12,36 cm. In one case the nerve was bifurcating into it?s terminal branches at the level of the forearm. Cubital tunnel surgery, nerve grafting and procedures performed at the medial aspect of the forearm may cause permanent elbow pain and neuromas due to nerve injuries which may lead to an additional surgical intervantion. In order to prevent such complications, detailed knowledge of the branching pattern of the medial cutaneous nerve of the forearm is necessary.