Endometriozis olgularında vascular endotelyalgrowth faktör (VEGF) düzeyleri ve gen polimorfizmlerinin incelenmesi
Investigation of vascular endothelial growth factor (VEGF) gene polymorphism and serum concentration in endometriosis
  1. Tez No: 229626
  2. Yazar: NECİP ERKUT ATTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ISBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Moleküler Tıp, Obstetrics and Gynecology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında VEGF -460C>T ve +405G>C gen polimorfizmlerinin ve serum VEGF düzeylerinin endometriozis etiyopatogenezi üzerindeki etkisi araştırılması amaçlanmaktadır Endometriosisli hastalar ve kontrol grubundan alınan örneklere ait DNA'lar hazırlanmış, saflık tayinleri yapılmış ve DNA polimorfizimleri RF-LP yöntemi ile saptanmıştır. Bu kademelerdeki çalışmalar tamamlandıktan sonra VEGF Gen bölgesinin polimorfizmler incelenmiş ve bu örneklere ait serumlarda ELISA ile VEGF düzeyleri ölçülmüştür. Çalışmamızda VEGF 405 gen polimorfizmi dağılımları açısından anlamlı fark gözlenmemiştir. Endometriozis grubunda CC genotipi kontrole göre yüksek bulunmuştur ( ? 2= 2.91, p=0.08). CC genotipini taşımanın endometriozis riskini 1.61 kat arttırdığı saptanmıştır (ODDs ratio= 1.612, %95 CI: 0.893-2.913). Endometriozis hasta grubunda GC genotipi kontrole göre istatistiksel olarak anlamlı olmamakla beraber düşük frekansta bulunmuştur ( ? 2= 2.69, p= 0.101). GC genotipine sahip olma endometriozis riskini 1.395 kat azaltmaktadır. VEGF 405 C alleli hasta grubunda kontrole yüksek olup, istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (X2= 0.027, P=0.870). VEGF 460 polimorfizmi çalışmasında ise genotip ve allellerinin VEGF düzeyleri üzerinde önemli bir etkisi gözlenmemiştir. VEGF 405 polimorfizminin endometriozis evresi üzerindeki etkisi incelendiğinde ise ileri evredeki hastalarda G alleli frekansı erken evredeki hastalara göre daha yüksek gözlenmiştir. Ancak istatistiksel olarak anlamlı farklılık elde edilememiştir (p=0,302).
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aimed to investigate the roles of VEGF -460>T and +405>C polymorphisms and serum VEGF levels on etiopathogenesis of endometriosis. The DNA materials of endometriosis cases and control group were purified and polymorphism analysis was performed by PCR-RFLP method, serum VEGF levels were measured by ELISA method. as a result of this investigation, there was no difference in VEGF 405 gene polymorphism aspect. CC genotype was increased in patient group compared to control group (X2= 2.91, p=0.08). CC genotype increased endometriosis risk 1,61 times(ODDs ratio= 1.612, %95 CI: 0.893-2.913). there was an istatistically unsignificant increment of GC genotype in endometriosis patient group than in control group(X2= 2.69, p= 0.101). GC genotype increases endometriosis risk 1,395 times. VEGF 405 C allel was higher in patient group than in control group, but this was statistically not significant (X2= 0.027, P=0.870). VEGF 405 G allel frequency is higher in advanced cases than in early ones, but this is also not statistically significant (p=0,302).