CART 55-102 peptidin (Cocaine-amphetamine regulated transcript) genel emosyonel aktivite üzerine etkileri
The effect of CART 55-102 peptide (Cocaine-amphetamine regulated transcript) on the general emotional activity
  1. Tez No: 229632
  2. Yazar: PETEK SAĞINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Psikoloji, Physiology, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
CART peptidinin merkezi sinir sistemindeki dağılımı, genel emosyonel aktivitenin düzenlenmesinde rol oynayan ventral tegmental alan, amigdala, hipotalamus ve hipokampüs gibi bölgeler ile örtüşmektedir. İntraserebroventriküler (i.c.v.) CART uygulamasının davranış üzerine etkilerini araştırmak amacı ile bugüne kadar yapılan çalışmalar sınırlı sayıda olmakla beraber, ortaya çıkan sonuçlar bu maddenin anksiyojenik olduğunu işaret etmektedir. Çalışmamızda i.c.v. CART uygulamasının genel emosyonel aktivite üzerine etkilerini araştırmak üzere üç deney grubu oluşturuldu. Bunlar Kontrol (n=9), Sham (n=9) ve CART 55-102 (0.5 mikrogram) (n=9) gruplarıdır. Wistar soyu erkek sıçanlardan oluşan gruplara Açık Alan Testi, Yükseltilmiş Artı Testi ve Porsolt Zorunlu Yüzme Testi deney düzenekleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, CART peptidi davranış testlerinde anksiyojenik etkiler göstermiştir. Bu bulgular varolan literatür ile örtüşmektedir. Ancak, bugüne kadar i.c.v. CART uygulamasının emosyonel aktivite üzerine etkilerini Porsolt Zorunlu Yüzme Testi deney düzeneği ile araştıran bir makale yayınlanmamıştır. Çalışmamız bu deney düzeneğinde CART peptidinin anksiyojenik etkilerine bağlı olarak öğrenilmiş çaresizliğin bozulduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the central nervous system, the distribution of CART peptide is in line with the distribution of the regions playing a crucial role in the regulation of the general emotional activity such as ventral tegmentum, amygdala, hypothalamus and hippocampus. In literature, works that examine the effect of intracerebroventricular (i.c.v.) CART application on the general emotional activity are few. However, they suggested that CART peptide may elicit anxiety-like behaviors. To examine the effect of i.c.v. CART 55-102 peptide on the general emotional activity, our study consisted of three groups: Control (n=9), Sham (n=9) and CART (0.5 microgram) (n=9) groups. All groups made up of male Wistar rats were exposed to Open Field, Elevated Plus Maze and Porsolt Forced Swim Tests. In all experimental settings anxiety-like behaviors were observed, which is in line with the literature. However, until today, there has not been published any article using the Porsolt Forced Swim Test to examine the relationship between CART peptide and emotional activity. In this regard, our study was the first investigation suggesting that due to anxiogenic effects of CART 55-102 learned helplessness did not develop in Porsolt Forced Swim Test.