Onkoloji alanında çalışan hekimler ile dermatoloji alanında çalışan hekimlerin tükenmişlik sendromu açısından karşılaştırılması
Comparison of burnout syndrome in medical doctors who work in oncology and dermatology departments
- Tez No: 229641
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Psikoloji, Oncology, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada onkoloji alanında çalışan hekimler ile dermatoloji alanında çalışan hekimlerin tükenmişlik düzeyi, yaşam kalitesi, stresle başa çıkma tutumları gibi çeşitli değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğini incelemek amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda Onkoloji alanında ve Dermatoloji alanında görev yapmakta olan toplam 50 hekim çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether or not there are differences concerning burnout, quality of life, coping with stress and other variables between medical doctors who work in oncology and dermatology departments.For this reason 50 doctors who work in oncology and dermatology were included in the study sample.