Farklı zirkonya sistemlerinde glazür ve termal siklus uygulamalarından sonra kırılganlık ve mikrosertlik değişimleri
A comparative study of biaxial flexural strength and vickers microhardness of different zirconia materials after glazing and thermal cycling
- Tez No: 229643
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Günümüzde hastaların estetik beklentilerinin artmasıyla tam seramik restorasyonlar estetik ve biyouyumluluk özellikleri sayesinde oldukça popüler bir hale gelmiştir, ancak bu materyaller kırılgan bir yapıya sahiptirler. Bu materyallerin kırılmaya karşı direncini artırmak için çeşitli metotlar önerilmektedir. Bu metotlardan biri de güçlendirilmiş seramik altyapı materyalleri kullanmaktır. Bu amaçla kullanılan seramik altyapı materyallerinden biri de zirkonyadır. Zirkonya materyalinin üstün mekanik özellikleri, dayanıklılık ve direnç gösteren yapısı sayesinde tam seramik restorasyonların güvenilirliği ve ağız içerisinde kullanılabildikleri alanlar artmıştır. Ancak zirkonya materyali opak görünümü nedeniyle estetik ihtiyacı yeterince karşılayamamaktadır. Estetik sağlanması amacıyla zirkonya materyali alt yapı olarak kullanılıp porselenle veneerlenmektedir. Zirkonya esaslı alt yapı materyalinin veneerlenmesi ve son aşamada glazürlenmesi işlemleri sırasında materyal fırınlama işlemine tabi tutulmaktadır. Zirkonya alt yapı materyali sıcaklık değişimlerinde ve ağız sıvılarında su emerek genleşmektedir. Bu malzeme diş hekimliğinde kullanımı esnasında tesfiye işlemlerine tabi tutulmakta bu da malzemeyi yüksek ısılara, ağız içinde kullanımı sebebiyle de ağız sıvılarına maruz bırakmaktadır. Bu da klinikte kırılma değerinin azalması bakımından önemli bir konudur. Çalışmamızda üç farklı zirkonya sistemi kullanıldı ve 120 tane zirkonya örnek hazırlandı. 40 tane ZirkonZahn (Steger, Ahrntal,Italy), 40 tane Cercon (Degudent GmbH, Hanau, Germany) ve 40 tane Ceramill (AMANN GIRRBACH GmbH, AG, Koblach, Austria) firmalarına ait zirkonya örnekler oluşturuldu. Örnekler kalınlığı 1,17±0,04 mm, çapı 15 mm olan diskler şeklinde hazırlandı. ZirkonZahn örnekler kalınlığı indirgemek amacıyla 40 grit, Cercon ve Ceramill örnekler ise 60 grit zımpara ile aşındırıldı. Bu diskler yüzeyi standardize etmek için 600, 800 ve 1200 git silikon karbit kağıt zımpara (English abrasives, London, England) ile zımpara cihazında (Phoenix Beta Grinder/ Polisher, Buehler, Germany) 15 saniye süreyle ve su altında 300 devir/ dakika'da zımparalanarak örnek kalınlıkları 1,17±0,04 mm indirildi. Her sistem, örnek sayısı 10 olan 4 gruba ayrıldı. Her grup da örnek sayısı 5 olan 2 alt gruba ayrıldı. Alt gruplardan birincisi kontrol grubu oldu, ikinci gruba 0,1 mm kalınlığında glazür uygulandı. Glazür işleminden önce tüm örnekler basınçlı buharlı suyla temizlendi. Tüm örneklere kendi firmalarının önerdikleri glazürler uygulandı. ZirkonZahn ve Ceramill sistemlerinde ZirkonZahn Glaze, ZirkonZahn ICE Stain Liquid (Steger, Ahrntal, Italy) uygulandı. Cercon sisteminde ise Ceramco PFZ Overglaze, Ceramco PFZ Stain & Glaze Liquid (Dentsply, York, PA, USA) uygulandı. Her glazür firma talimatlarına uygun olarak ve belirtilen fırınlama derecelerinde, programlanabilen vakumlu fırınlarda uygulandı. Glazür işleminden sonra ağızda kullanımı taklit edecek ısı uygulamasında örneklere, 50C ve 550C arasında distile su havuzunda termal siklus (yaşlandırma) işlemi uygulandı. Toplam 1000, 3000, 5000 siklus uygulandı. Deney için tüm örneklerin hazırlığı tamamlandıktan sonra üniversal test cihazında (Instron, 3345, Instron Corp. Norwood, MA, USA) 1 mm/dak. hızda biaksiyel bükme testi gerçekleştirildi. Vickers mikrosertlik ölçümünde bu test için tasarlanmış (ASTM) Buehler cihazı (Buehler UK Ltd., England) kullanıldı. Kırılan zirkonya örneklerin yüzeyinde 0,015-0,070 mm/sn hız ile 1 kg (9,8 N) kuvvet uygulanarak diagonal bir çentik oluşturuldu ve uygulanan yük kaldırıldıktan sonra, oluşan çentik, cihaza bağlı mikroskop ile ölçüldü. Tüm örneklerde 3 defa ölçüm yapıldı. Deney gruplarının bükme deneyi sonrasında elde edilen dayanım değerlerinin ve Vickers mikrosertlik testi sonunda elde edilen sertlik değerlerinin aritmetik ortalamaları ve standart sapma değerleri hesaplandı. Farklı sayıdaki termosiklus uygulamasının ölçümlerinde % 95 güven aralığında tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA), glazür uygulamasının ölçümlerinde tek yönlü varyans analizi ve çoklu grupların karşılaştırılmasında Tukey çoklu karşılaştırma testi uygulandı. Tekrarlanan termal siklus uygulamalarının glazürlü ve glazürsüz örneklerin bükme dayanımı üzerindeki etkisi iki yönlü varyans analizi (TWO-WAY ANOVA) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
With the increased esthetic demands of patients all ceramic systems have become increasingly popular due to their esthetic and biocompatible properties. They are, however, subject to brittle fracture. Different methods have been suggested to improve their resistance to fracture. One of these methods is the selection of reinforced ceramic core materials. One of the ceramic core materials intended for this purpose is zirconia-based material. The zirconia-based materials that demonstrate high mechanical properties, strength and resistance increase the reliability. However it is not esthetic enough, as it is opaque. In order to achieve good esthetic results it needs to be veneered. In the course of veneering and glazing, the material is subjected to firing. Moreover, the effect of oral fluids and temperature on zirconia-based materials is an important issue for the decreased fracture resistance of the material in vivo. The aim of this study is to evaluate the biaxial flexural strength and Vickers micro hardness of varying zirconia systems. In this study, 3 different zirconia systems were used and 120 zirconia samples were prepared according to IS0 6872 standards. Zirconia samples were prepared as 40 Zirkonzahn (Steger, Ahrntal,Italy), 40 Cercon (Degudent, Hanau, Germany) and 40 Ceramill (AMANN GIRRBACH, AG, Koblach, Austria) systems. The samples were disc shaped with diameters of 15 mm and thickness of 1,5±0,05 mm. The ZirkonZahn samples were ground with 40 grit size, Cercon and Ceramill samples were ground with 60 grit size silicon carbide paper in order to reduce the thickness. For surface standardization all zirconia samples were ground with silicon carbide paper (English abrasives, London, England) in sequences of 600, 800 and 1200 grit sizes in the grinder-polisher device (Phoenix Beta Grinder/ Polisher, Buehler, Germany) under water and for 15 seconds. During the grinding thicknesses of the samples reduced to 1,17±0,04. Each system was divided into 4 groups which contain 10 samples and each group was divided into 2 subgroups that contain 5 samples. The first subgroup was the control group. The second subgroup was subjected to glazing (0,1 mm thick). For each sample, we used the glaze, which was recommended by the sample?s producer company. For ZirkonZahn and Ceramill samples ZirkonZahn Glaze and ZirkonZahn ICE Stain Liquid (Steger, Ahrntal, Italy) were applied. For Cercon samples Ceramco PFZ Overglaze and Ceramco PFZ Stain & Glaze Liquid (Dentsply) were applied. All glazes were applied according to their firing procedures in vacuum furnace. After these preparations all samples were thermal cycled for 1000, 3000 and 5000 cycles between 50 and 550 C. When all samples were prepared, a biaxial flexural strength test machine (Instron, 3345, Instron Corp. Norwood, MA,USA) with 1 mm/min crosshead speed was used. For Vickers micro hardness test a micro hardness tester (BuehlerUK Ltd.,England) with 0,015-0,070 mm/s crosshead speed was used. Three indentations on each broken sample were made with a Vickers indenter and 1 kgf (9,8 N) load was applied to the surface of the broken samples and the indentation was measured with the microscope attached to the test machine. Mean biaxial flexural strengths, Vickers micro hardness and standard deviations were calculated. Statistical analyses were accomplished by ONE WAY ANOVA and TWO WAY ANOVA at the 95% confidence level. Multiple comparisons were made with Tukey test. p values less than 0.05 were considered as statistically significant in all tests.