Omuz artroskopisi yapılan hastalarda interskalen yaklaşım ile brakial pleksus bloğu ve lokal infiltrasyon anestezisi uygulamalarının postoperatif ağrı ve fonksiyonlar üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of brachial plexus block and local infiltration anesthesia applications on the postoperative pain and function in patients undergoing shoulder arthroscopy
- Tez No: 608588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER DEVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Omuz ağrısı, ortopedi şikayetlerinin arasında diz ve bel ağrısından sonra üçüncü sırada gelmektedir. Multimodal analjezi omuz artroskopisi sonrası ağrı yönetimi için kullanılan en iyi yöntemlerden biridir. Bu çalışmada omuz artroskopisi uygulanan hastalarda postoperatif ağrı kontrolü için kullanılan lokal infiltrasyon anestezisi ile interskalen brakial pleksus bloğu tekniklerinin, ameliyat sonrası erken dönem ağrı kontrolü ve omuz fonksiyonları üzerine etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya omuz artroskopisi yapılacak 60 hasta dahil edilmiştir. Hastalar prospektif ve randomize olarak iki ayrı gruba ayrılmıştır. İnterskalen brakial pleksus bloğu yapılan hastalar grup 1'e dahil edilirken lokal infiltrasyon anestezisi uygulanan hastalar grup 2' ye dahil edilmiştir. Postoperatif ağrı VAS skoru ile değerlendirilmiştir. Omuz fonksiyonel değerlendirmeleri de constant omuz skoru ve UCLA skalasıyla değerlendirilmiştir. Hastaların postoperatif dönemdeki ilk analjezik ihtiyacı zamanı ve toplam analjezik kullanım miktarı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Among the orthopedic complaints, shoulder pain ranks in the third line following the knee pain and low back pain. Multimodal analgesia is one of the best methods for pain management after shoulder arthroscopy. The aim of this study was to compare the effects of local infiltration anesthesia and interscalene brachial plexus block techniques on postoperative pain control and shoulder functions in patients undergoing shoulder arthroscopy. Materials and Methods: 60 patients undergoing shoulder arthroscopy were prospectively included in the study. Patients were randomly divided into two groups. Group 1 comprised of patients who had interscalene brachial plexus block, while group 2 comprised of patients who had local infiltration anesthesia. Postoperative pain was assessed by VAS score. Functional examination of the shoulder was also evaluated by Constant shoulder score and UCLA scale. The time of first analgesic requirement and total analgesic use of the patients in the postoperative period were assessed.