Sıçanlarda D-Galaktozamin ile oluşturulan hepatitte caffeic acid phenethyl ester'in koruyucu etkisi
Protective effect of caffeic acid phenethyl ester on the D-galactosamine induced hepatotoxicity in rats
- Tez No: 229688
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, sıçanlarda D-galaktozamin (GAL) ile oluşturulan karaciğer hepatotoksisitesinde caffeic acid phenethyl ester (CAPE)'in koruyucu etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır.MATERYAL VE METOD: Çalışmamıza 32 erkek Wistar-albino rat alınarak, her grupta 8 rat olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. 3 gün boyunca Kontrol ve GAL gruplarına serum fizyolojik, CAPE ve CAPE+GAL gruplarına 10 ?mol/kg/gün CAPE intraperitoneal (i.p.) olarak verildi. Üçüncü CAPE enjeksiyonundan 1 saat sonra GAL ve CAPE+GAL gruplarına 1gr/kg dozunda GAL i.p. olarak verildi. 24 saat sonra ratların yaşamlarına son verilerek laparatomi yapıldı ve karaciğerleri çıkarıldı. Karaciğer dokusu histolojik olarak değerlendirildi, doku düzeyinde malondialdehit (MDA), glutatyon, TNF- ? ve İL-10 düzeyleri ile süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve myeloperoksidaz (MPO) aktiviteleri ölçüldü. Ayrıca inferior vena cava'dan alınan kan örneklerinden elde edilen serumda AST, ALT ve ALP aktivitelerine bakıldı.BULGULAR: 1gr/kg dozunda i.p. olarak verilen GAL ile tüm sıçanlarda histolojik ve biyokimyasal olarak akut karaciğer hasarı gözlendi. Akut karaciğer hasarının biyokimyasal parametreleri ve karaciğer dokusunda MDA düzeyleri GAL grubunda anlamlı olarak yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM: Investigation of the possible protective effect of caffeic acid phenethyl ester (CAPE) on the D-galactosamine (GAL) induced hepatotoxicity.MATERIALS AND METHODS: Thirty two male Wistar rats were randomly divided into four groups. All 4 groups contained 8 rats in each group. Control and GAL groups were received serum saline; and CAPE+GAL and CAPE groups were received 10 µmol/kg/day CAPE intraperitoneally (i.p.) for three days. In third day, one hour after CAPE or saline injections, CAPE+GAL and GAL groups were received 1g/kg i.p. GAL. Twenty-four hours later all animals were sacrificed, laparotomy was performed and liver tissues were taken. Liver tissue samples were histologically evaluated. Malonyldialdehyde (MDA), glutation, TNF- ? and IL-10 levels were measured in liver tissue. Superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px) and myeloperoxidase (MPO) enzyme activities were also analzed in liver tissue. AST, ALT and ALP activities were analyzed in serum which obtained from vena cava inferior.RESULTS: Dose of 1gr/kg i.p. GAL caused to acute hepatic damage histologically and biochemically in all rats. Biochemical parameters of acut hepatic damage and MDA levels of liver tissue were significantly increased in GAL group.