Premenopozal subklinik hipotiroidili hastalarda El kuvveti, El fonksiyonları ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of hand grip strength, hand functions and quality of life in premenopausal patients with subclinical hypothyroidism
  1. Tez No: 229692
  2. Yazar: ERDEM İLGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT YENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Subklinik Hipotiroidili (SKH) hastalarda oluşan nöromüskuler ve nörofizyolojik değişiklikler nedeniyle yaşam kalitesinde ve kavrama gücünde azalma oluşabilir.Subklinik Hipotiroidili hastalarda yaşam kalitesi ve el fonksiyonlarını araştırmak amacıyla çalışmaya hipotirodi tanısı konulmuş 42 hasta ve 53 sağlıklı kontrol alındı. Subklinik ve ötroid olan hastalar karşılaştırıldı. Hastaların nöromusküler bulguları kaydedildi, üst ekstremite ağrısı VAS ile değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubunda el kavrama gücü jamar dinamometreyle, ince el becerisi grooved pegboardla değerlendirildi. Yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için HAQ skoru, el fonksiyonlarındaki disabilitenin değerlendirilmesi için JTEFT ve DASH kullanıldı.Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve eğitim durumu açısından anlamlı bir fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Quality of life and grip strength should find to be lower due to neuromuscular and neurophysiological alterations in patients with subclinical hypothyroidism.Forty-four patients with hypothyroidism and 53 healthy controls were participated in this study for searching quality of life and hand functions in patients with subclinical hypothyroidism. Neuromuscular findings of patients were recorded and upper extremity pain was evaluated with VAS. Hand grip strength was tested with Jamar dynamometer and dexterity was tested with grooved pegboard in patient and control group. Quality of life was measured by using HAQ score. Hand functional disability was tested with Jebsen Taylor Hand Function Test (JTHFT) and Disability of Arm Shoulder and Hand Questionnaire (DASH).There were no significant differences between groups in age and education features (p>0.05).