Spastisite tedavisinde botulinum Toksin-A'nın etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of botilinum Toxin-A in the treatment of spasticity
  1. Tez No: 229699
  2. Yazar: MELEK KARAÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SELÇUKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Spastisite, etkilenen olgularda önemli özürlülüğe neden olan karmaşık bir hastalıktır. Yaygın veya lokalize serebral veya spinal patoloji sonucu, üst motor nöron lezyonuna bağlı motor disfonksiyon tablosudur. Botulinum toksin, spastisite gibi aşırı motor aktivite içeren birçok hastalığın tedavisinde tercih edilmektedir. Uzun süreli ancak geri dönüşümlü etkisi, uygulama kolaylığı, uygun güvenilirlik ve yan etki profili Btx-A'yı fokal spastisitenin farmakolojik tedavisinde ilk seçenek haline getirmiştirBu çalışmada, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji ABD Botulinum Toksin Uygulama Polikliniği'nde takip edilen 30 fokal spastisiteli hasta retrospektif değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, Btx-A tedavisinin fokal spastisiteli olgularda özürlülüğe olan etkinliğini değerlendirmektirBiz çalışmamızda; inme, serebral palsi ve heredodejeneratif hastalığı olan tüm olgularda, klinik durumu yansıtan ilişkili ölçekler kullanarak, Btx-A tedavisinin etkili olduğunu saptadık. Kas tonusu ve ağrıda elde ettiğimiz belirgin azalmanın fonksiyonel düzelmeye ciddi katkısı olduğunu gözlemledik. Skorlardaki düzelmenin yanı sıra, yaşam kalitesinin artması, kişinin kendini iyi hissetmesi, fizyoterapiye yardımcı olması, diğer sistemik ilaçlara gereksinimi azaltması açısından da spastisite tedavisinde Btx-A'nın önemli bir yeri olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Spasticity is complex disease that can induce an important disability in a group of patients. Spasticity is a dysfunction due to generalized/localized cerebral or spinal pathology of upper motor neuron lesions. Botulinum Toxin is preferred in the treatment of various diseases excessive motor neuron activity like spasticity. Long term but reversible effect, easy application, favorable solidity and low side effect profile makes Botulinum toxin - A a first choice in pharmacological treatment of focal spasticity.In this study, 30 patients who are in follow-up in Celal Bayar University Medical Faculty Neurology Department, that have focal spasticity were evaluated retrospectively. The aim of this study is to evaluate the effect of Botulinum-A Toxin in the treatment of spasticity.In our study, we applied measurements reflecting the clinical situation, Btx-A treatment is effective in all patients with stroke, cerebral palsy and heredodegenerative diseases. We observed that significant decrease in muscle tonicity and pain, it has has a great effect in functional recovery. As a result Btx-A has an significant effect in the therapy of spasticity in various aspects such as: increasing quality of life, positive feeling, additive to the physiotherapy and decreasing the need for the other medical drugs.