Afyonkarahisar ili kamu binalarında alerjen fungus sporlarının mevsimsel değişiminin nem ve sıcaklıkla ilişkisi
The relation of the heat and humidity of the seasonable changing of the allergen fungus spores in government buildings in Afyonkarahisar
- Tez No: 192528
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE ORMAN, DOÇ.DR. MEHMET ÜNLÜ, DOÇ.DR. SERAP DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
VII. ÖZETşBir yıboyunca süren bu çalıl mada Afyonkarahisar ili kamu binaları iç ortamdandabulunan fungus sporları n meteorolojik faktörlere bağnı lıolarak değ iminin saptanmasıişşamaçlanmı r.tışBu çalımaya Mayı 2004 ve Nisan 2005 tarihleri arasıs ndaki bir yı k süredellıAfyonkarahisar ilinde bulunan 8 kamu binasıolan Göğ Hastalıüs klarıHastanesi ile AfyonKocatepe Üniversitesi Hastaneleri olan Mavi Hastane, Pembe Hastane, Kı zırmı Hastane veTarı İMüdürlüğ Maliye, Valilik ve Rektörlük binaları nmı r. Binalar 10 yaş altıalı şml ü, tı ve ile10 yaşüstü A ve B olarak iki gruba ayrı . Bu binaları iç ortam havasıldı n ndaki funguskolonileri aylı olarak her kurumda RBCA kullanık larak The Petri Plate GravitationalSettling metodu yöntemiyle tespit edilmiş Elde edilen sonuçları mevsimseltir. nnarak tablo ve şekillerle gösterilmiş Tablo ve ş şortalamalarıalı tir. ekiller çalımanınyapı ğ dönemdeki meteorolojik faktörler ile karş tılarak aralarıı ı rıldı laş ndaki iliş tespitkişşı tıedilmeye çalılmı r.Sonuç olarak Afyonkarahisar' da bulunan kamu binaları iç ortamda 12 fungus türündatespit edilmiş Bunlar arası sayı en fazla Penisillium (%15.7) bulunurken bunu takibentir. nda caCladosporium (%10.5), Alternaria (%7.2), Aspergillus (%2.9) ve diğerleri tespit edilmiştir.Her iki grup binalarda bu fungus sporlarıyaz mevsimine doğ sı k ve iç ortam nemru caklışı ştı şmevsiminde ise sı k ve iç ortam nemartına orantılıolarak sayı artmı r. Kıca caklış şortam nemortalaması n düşnı mesiyle fungus koloni sayı azalmı r. Yaz mevsiminde dısı tışolmuş Kıtur. şortalaması n düşnı mesiyle beraber iç ortamdaki fungus koloni sayında artısışortam nem ortalaması n yükselmesi ile birlikte iç ortamdaki fungusmevsiminde ise dı nış şortam nem ortalaması n mantarlarıkoloni sayı artmı r. Ancak tüm yı boyunca dısı tı l nı nalması uygun bir şçoğ için ekilde %50' nin üzerinde olduğ tespit edilmişu tir.şÇalımamın sonucunda bölgemizde iç ortam fungus spor sayı nı mevsimselzı ları nşdeğ iklik gösterdiğ diğ bölgelere göre farklık gösterdiğ saptanmı r. Her bölgede iç veiş i er lı i tışdıortam fungus sporları n tespit edilmesi ve mevsimsel değ imlerinin saptanması n astını iş nı mı nı belirlenmesinde faydalı ıve alerjik rinitli olguları tanı tedavi yaklaşn ve mları n olacağnıdüşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARYTHE RELATION OF THE HEAT AND HUMIDITY OF THE SEASONABLECHANGING OF THE ALLERGEN FUNGUS SPORES IN GOVERNMENT BUILDINGSIN AFYONKARAHISARAlong one year, the purpose of the present study was to invetigate the changing thefungus spores which are depended on meteorological conditions in government buildings inAfyonkarahisar.In the present study from May 2004 to April 2005 the eight government buildings weretaken in Afyonkarahisar. They are the consumption hospital and The Kocatepe University ofAfyon Blue Hospital, Pink Hospital, Red Hospital, finance building, managing of agricultureand the building of rectorship. These buildings were divided into two groups as over ten yearsold and under ten years old. In every associations, every month, the colonies of fungus indoorair of these buildings with the method of The Petri Plate Gravitational Settling using rosebengal chloromphenicol agar (RBCA) were determined. The seasonal averages of the resultswere demonstrated with tables and figures. The relation was tried to determined by comparingthe tables and figures and the meteorological factors of their time.As a result, twelve species of fungus were determined indoor environment in thegovernment buildings in Afyonkarahisar. Among these the most Penicillium (%15.7) wasfound, following Cladosporium (%10.5), Alternaria (%7.2), Aspergillus (%2.9) and the otherswere determined. In both of the buildings these fungus spores rised depended on theincreasing humidity indoor and the increasing heat in summer. But in winter, the number offungus colonies were reduced depended on the decreasing the average of humidity and heat.In summer, the number of indoors fungus colonies increased because of reducing the averageof humidity outdoor invorenments. But in winter, with the increasing of the average ofoutdoors humidity, the number of the indoors fungus colony increased. But along the wholeyear, the average of humidity of outdoor invorenment determined for suitable way over %50for increasing of fungus.As the result of our study, in our district, it is determined that the number of indoorfungus spores showed seasonable changing and showed the differences according to the otherdistricts. We believe that in every districts, the designation of seasonable changing will beuseful for diagnosis and medical treatment of the fact of astma and allergic rhinitis.