Orta kulak cerrahisinde uygulanan deksmedetomidinin kognitif fonksiyonlar ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of dexmethedetomidine on cognitive function and anxyete in middle-ear microsurgery
  1. Tez No: 229760
  2. Yazar: FERYAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AGÂH ÇERTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Orta kulak cerrahisi uygulanacak ASA I-II sınıfına dahil, 18-55 yaş arası, eğitim düzeyi en az lise ve üniversite mezunu olan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. (Grup R; remifentanil, Grup D; deksmedetomidin+remifentanil). Grup D'ye indüksiyon öncesi 1µg kg-1 deksmedetomidin 10 dk infüzyon şeklinde uygulandı. Anestezi indüksiyonu her iki grupta da 2 mg kg-1 propofol, 0.1 mg.kg-1 vekuronyum ile, anestezinin idamesi %50 hava/O2 ve sevofluran (end-tidal sevofluran düzeyi % 1-2 olacak şekilde ) ile sağlandı. Grup R'ye indüksiyonda 1µg kg-1 remifentanil bolus yapıldı. İndüksiyon sonrası her iki gruba da 0.25-0.5 ?.kg-1 remifentanil infüzyon, Grup D'ye ise buna ilave olarak 0.5? kg-1 sa-1 deksmedetomidin infüzyonu başlandı. OAB değerleri 55-65 mmHg olacak şekilde infüzyon dozları arttırılıp azaltıldı. Ameliyat süresince KAH , SAB/DAB/OAB değerleri, SpO2 10 dakikada bir kaydedildi. Postoperatif derlenmenin saptanmasında modifiye Alderete skorlaması kullanıldı. Hastalara preoperatif dönemde ve postoperatif 30 dk. 60 dk. ve 120 dk larda kognitif fonksiyon testleri olan MMT, TDT ,DSST ve anksiyete açısından, anlık anksiyete için kendini değerlendirme formu uygulandı.Her iki grupta da demografik veriler ve operasyon süreleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi. Başlangıçta Grup D de deksmedetomidin infüzyonuna bağlı olarak entübasyon öncesi KAH ve SAB değerleri, Grup R ye göre daha düşüktü. Operasyon süresince hemodinamik açıdan iki grup benzerdi. KAH açısından Grup D nin zamana bağlı olarak daha düşük seyrettiği görüldü. Kan gazı ve SpO2 değerleri gruplar arasında benzer bulundu. Hastaların operasyon bitiminde uyandırılmaları ile ilgili olarak Grup D de biraz daha geç uyanma dışında bir farklılık gözlenmedi. Alderete derlenme skoru 9-10 olan hastalar postperatif yoğun bakıma alındı.Postoperatif yoğun bakımda anestezi derlenmesinden 30,60 ve 120 dakika sonra kognitif fonksiyon değerlendirilmesi için MMT, TDT ve DSST testleri ve anksiyete değerlendirilmesi için ?anlık anksiyete için kendini değerlendirme formu? kullanılarak hastalar değerlendirildi. Bu testlerde gruplar arası dönemlerde MMT ve TDT'de iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görüldü. Grup D de TDT ve DSST için verilen cevaplar daha düşük olsa da TDT, DSST ,MMT testleri ile ölçülen erken postoperatif dönemdeki kognitif foksiyonların derlenmesi her iki grupta da benzer özellikler gösterdi . Her iki grupta da kognitif fonksiyon testlerinin preoperatif döneme göre bozulmuş olduğu saptandı. Her iki grubun puanları birbirine oldukça yakın olmasına rağmen, Deksmedetomidin grubu biraz daha düşük sonuçları ile dikkati çekti.Anksiyete açısından yapılan değerlendirmede Deksmedetomidin grubunda postoperatif anlamlı bir azalma görülürken Remifentanil grubunda anlamlı bir farklılık bulunmadı. Gruplar arası değerlendirmede de iki grup arasında istatistiksel olarak anksiyete skorlarında anlamlı bir fark görülmedi.Her iki grupta da, postoperatif erken dönemde kognitif fonksiyonların derlenmesi benzer bulundu. Grup R'de kognitif fonksiyon testlerinde sonuçlar biraz daha iyi bulunurken, anksiyete değerlendirilmesinde Deksmedetomidin grubunun sonuçları daha iyi bulundu. Yine Deksmedetomidin grubunda ekstübasyon ve derlenme süresinin remifentanil uygulanan gruba göre daha uzun olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Although there were several studies evaluating the effects of anesthetic techniques on fetuses during anesthesia for cesarean section, researches are still going on. In this study, we evaluated the effects of different anesthetic techniques on the fetuses in Ege University Hospital, retrospectivelly.Material and methods: The study population consisted 157 women scheduled for elective cesarean section in our hospital at a period of six months between the years 2007-2008. Medical records of 157 women who were ASA 1 were evaluated. Medical records including demographic variables, hemoglobine concentrations, time interval between skin incision and delivery, Apgar scores, umbilical cord gas analyses, balloon- valve mask, entubation and needs for intensive care unit were recorded.Results: Spinal, epidural and general anesthesia were performed 63 (40.1%), 59 (37.6%) and, 35 women (22.3%), consequently. There were no differences between the groups according to the demographic datas, preoperative hemoglobin concentrations and gestational weeks. Time interval between skin incision and delivery was lower in general anesthesia group. While five minute Apgar scores were similar in both groups, 1 minute Apgar scores were significantly lower in general anesthesia group. There was no significant difference between the groups according to umbilical cord gas analyses, the number of newborns neccesiating entubation and neonatal intensive care unit. The number of newborns necessiating balloon- valve mask was higher in general anesthesia group.Conclusion: For elective cesarean section, although it was concluded that three anesthetic techniques had no advantages to each other in late period, for the pregnancies that fetuses were under risk, the choice of regional anesthesia was more convinience.