Orta kulak cerrahisinde esmololün entübasyon ve ekstübasyona hemodinamik yanıt ve bispektral indeks üzerine etkisi
The effects of esmolol on the bispectral index and the hemodynamic responses of intubation-extubation during operations of the middle ear
  1. Tez No: 247207
  2. Yazar: SALİHA ALTUNTAŞ İSHAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, kısa etkili kardiyoselektif beta-bloker olan esmololün, laringoskopi, endotrakeal entübasyon ve ekstübasyona hemodinamik yanıt ve Bispektral indeks (BİS) değerleri üzerine etkilerini araştırmayı hedefledik.ASA I- II gruba dahil, 20-40 yaşları arasında 40 hasta rastgele 2 gruba bölünerekçalışmamıza dahil edildi. Bu çalışma etik komite izni alındıktan sonra, klinik prospektif randomize plasebo kontrollü çalışma olarak planlandı.Hastaların hiçbirine premedikasyon uygulanmadı. Operasyon için ameliyat odasına alınan hastalara, DII derivasyonunda EKG, periferik oksijen satürasyonu (SpO2), end-tidal CO2 (EtCO2), noninvaziv kan basıncı ve bispektral indeks (BİS) takibi yapıldı.Operasyon odasında monitorizasyon sonrası bazal değerler alındı. Bolus esmolol ve plasebo grubunda salin bolusundan hemen sonra (indüksiyon öncesi), entübasyon sonrası 1inci, 2nci, 3üncü, 4üncü ve 5inci dakikalarda, cilt insizyonundan sonra 1inci, 3üncü ve 5inci dakikalarda, anestezi sonunda, ekstübasyon döneminde, operasyon odasından çıkış ve derlenme odasında aldrete skoru?9 olduğunda sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı(OAB), kalp atım hızı(KAH), periferik oksijen saturasyonu (SpO2) kaydedildi. Hastaların BİS değerleri indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası, operasyon sonu, ekstübasyon sonrası ve derlenmeye çıkış dönemlerinde kaydedildi.Seçilmiş olan grup protokolüne göre Grup E'ye indüksiyondan önce 1 mg/kg, ekstübasyondan önce 0,5 mg/kg esmolol, kontrol grubuna ise eşit volümde izotonik salin iv bolus olarak verildi.Entübasyondan önce 1 mg/kg dozda uygulanan esmololün kalp atım hızı, ortalama kan basıncı artışı ve BİS üzerinde etkili olduğu, ekstübasyondan önce uygulanan 0,5 mg/kg dozda uygulanan esmololün ekstübasyona bağlı oluşabilen KAH ve OAB artışlarını anlamlı şekilde baskıladığı görüldü.Buna göre orta kulak cerrahisinde laringoskopi, entübasyon ve ekstübasyona bağlı istenmeyen hemodinamik değişiklikleri 0,5-1 mg/kg esmolol dozları etkili biçimde önleyebilir
Özet (Çeviri)
The aim of this, the effects of esmolol which is a short- activing cardioselective beta-blocker, on the Bispectral index values (BIS) and the hemodynamic responses of laryngoscopy, endotracheal intubation -extubation were investigated.The study was consisted of 40 patients with an American Society of Anesthesiology (ASA) physical status of I-II were between 20-40 years of age and randomly divided into two groups. Following Institutional Ethical Committee approval, this clinical prospective randomized placebo controlled study was planned.None of the patients used premedication. The ECG in DII lead, peripheral oxygen saturation (SpO2), end ?tidal CO2 (EtCO2), noninvasive blood pressures and BIS of the patients who were taken to the operating room for operation were measured.After the monitorization of the patients, the baseline values were measured in the operation room. Systolic blood pressures, diastolic blood pressures, mean arterial pressures, heart rates, peripheral oxygen saturations were measured after a bolus of esmolol in Group E and a saline bolus in the placebo group ( Group K) immediately on this time ( before induction ), after extubation, 1 st, 2nd, 3rd, 4th and 5 th in minutes, after skin incision, 1 st, 3rd and 5 th in minutes, end of the anesthesia, extubation period, exiting from operation room and Aldrete Score ?9 in recovery room at this time. The BIS values of the patients after induction, intubation, operation and extubation on recovery room were measured.Esmolol (before induction (1 mg/kg ) and extubation (0,5 mg/kg)) was given to Group E, which was selected according to protocol. An aqual volume of isotonic saline iv bolus was given to the control group (Grup K).The application of 1 mg/kg dose of esmolol before the intubation effected on the BIS and increased heart rates and mean arterial blood pressures. The application of 0,5 mg/kg dose of esmolol before extubation suppressed significantly the increased heart rates and the mean arterial blood pressures.According to this study undesirable hemodynamic changes due to laryngoscopy intubation and extubation can effectively prevented by application of 0,5-1 mg/kg dose of esmolol during middle ear surgery.