Orta kulak cerrahisi anestezisinde hemodinamik stabilite sağlamada Esmolol HCL ile Deksmedetomidin HCL'ün etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison between effectiveness of Esmolol HCL and Dexmedetomidine HCL to provide hemodynamic stability during anesthesia of middle ear surgery
- Tez No: 272828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZALEVLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Orta kulak cerrahisinde hipotansif anestezi, kanama miktarını azaltmak, daha iyi bir cerrahi görüş kalitesi sağlamak için çeşitli ajanlarla sıklıkla uygulanmaktadır. Çalışmamızda timpanoplasti cerrahisi uygulanan hastalarda 55-70 mm Hg aralığında bir kontrollü hipotansiyon hedeflenerek, esmolol ve deksmedetomidin'in hemodinamik stabilite sağlamadaki etkinlikleri, renal ve hepatik fonksiyonlara etkileri karşılaştırıldı.Gereç ve Yöntem: Etik Kurul onayı ve olguların yazılı onayı alındıktan sonra, çalışmamıza timpanoplasti cerrahisi uygulanan ASA ? grubu 18-65 yaş arası 40 olgu alındı. Olgular rastgele iki gruba ayrıldı. Birinci gruba (n=20) (Grup E); genel anestezi uygulamasından önce 500 mcg/kg/dk. esmolol yüklemesi 1 dakika içinde uygulandı. Ardından ilk 5 dakikada 50 mcg/kg/dk, 5.dakikadan cilt kapanmasına geçilinceye kadar 250 mcg/kg/dk. esmolol idame infüzyonu başlandı. İkinci gruba (n=20) (Grup D) genel anestezi uygulamasından önce 10 dakika süreyle 1 mcg/kg. deksmedetomidin yükleme dozu uygulandı. Ardından 0,5 mcg/kg/saat idame dozu başlandı. Her iki grupta da genel anestezi indüksiyonu 3-7 mg/kg tiyopental, 0,1 mg/kg vekuronyum, %2 sevofluran, %35 O2 %65 N2O ile yapıldı. İki grupta da N2O cerrah grefti koymadan 10-15 dakika önce kesilerek %100 O2 uygulamasına geçildi. Tüm olgularda preoperatif, peroperatif, postoperatif hemodinamik veriler (OAB, KAH), cerrahi saha temizliğini değerlendirmek için altı noktalı kanama skalası, renal ve hepatik fonksiyonları değerlendirmek amacıyla preoperatif, postoperatif BUN, Kreatinin, ALT, AST, Sevofluran tüketimi, preoperatif ve postoperatif PaO2, SpO2 değerleri kaydedildi.Bulgular: Grupların demografik özellikleri birbirine benzerdi. Preoperatif ve intaroperatif hemodinamik parametreleri benzer olup, postoperatif kalp atım hızı Grup D' de anlamlı olarak düşüktü. Grupların preoperatif ve postoperatif BUN, Kreatinin, ALT, AST değerleri benzer olup, Grup E'de postoperatif BUN ve Kreatinin değerleri preoperatif döneme göre daha düşük seyretti.
Özet (Çeviri)
Purpose: Hypotensive anesthesia is frequently implemented with different agents to reduce the amount of bleeding and to provide a better quality of surgical field vision in middle ear surgery. In our study, the efficiency of esmolol and dexmedetomidin in providing a hemodynamic stability, their effects on renal and hepatic functions were compared by aiming at a controlled hypotension between 55-70 mm Hg on patients who had tympanoplasty surgery.Material and Method: After the consent of the Ethics Committee and the written consent of the cases were taken, 40 cases from ASA I aged between 18-65, who had tympanoplasty surgery, were taken. These cases were classified into two groups randomly. 500 mcg/kg/min. esmolol was given to the first group (n=20) (Grup E) in 5 minutes before general anesthesia. 50 mcg/kg/min. maintenance infusion of esmolol during the following five minutes, and 250 mcg/kg/min. maintenance infusion of esmolol from fifth minutes to the closure of the skin were given. 1 mcg/kg. of dexmedetomidin was given to the second group (n=20) (Grup D) for every ten minutes before general anesthesia. Immediately after, 0,5 mcg/kg/h of maintenance dose was given. In both groups, induction of general anesthesia was implemented with 3-7 mg/kg thiopental, 0,1 mg/kg vecuroniom, 2 % sevofluran, 35 % O2 and 65 % N2O. 10- 15 minutes before the surgeon apply graft, N2O was ceased and 100 % O2 application started in both groups. Preoperative, peroperative and postoperative data (MAP, HR), six degree bleeding scale to evaluate the cleanliness of surgical field, preoperative, postoperative BUN, Creatinine, ALT, AST to evaluate renal and hepatic functions, sevofluran consumption, and again preoperative- postoperative PaO2, SpO2 parameters were recorded in all cases.Results: The demographic features of groups, preoperative and intraoperative hemodynamic parameters were similar. Postoperative heart rate was relatively low in Group D. Preoperative and postoperative BUN, Creatinine, ALT, AST parameters were similar, but postoperative BUN and Creatinine parameters in Group E progressed in a lower way compared with preoperative period provided that staying within normal limits.