ST elevasyonu olmayan akut koroner sendromlu hastalarda risk belirlemede bilgisayarlı tomografi ile ölçülen koroner kalsiyum skorunun rolünün değerlendirilmesi
The evaluation of coronary calcium scoring measured by computed tomography in the risk assessment of patients with non ST segment elevation acute coronary syndrome
  1. Tez No: 229790
  2. Yazar: SERDAR DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: ST elevasyonsuz akut koroner sendromlar altta yatan aterosklerozun yaygınlığı ciddiyeti ve taşıdığı akut trombotik riskteki farklılıklara bağlı olarak morbidite ve mortalitesi değişken farklı heterojen klinik tablolardan oluşmaktadır. Çalışmamızda ST elevasyonu olmayan akut koroner sendromlarda gerek koroner arter hastalığının tespiti, gerek tedavi seçeneğinin yönlendirilmesi, gerekse risk değerlendirilmesi açısından çok kesitli bilgisayarlı tomografi (ÇKBT) ile ölçülen kalsiyum skorunun rolünü araştırdık.Yöntem: Çalışmaya mayıs 2006-mayıs 2007 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Departmanı'na göğüs ağrısı ile başvuran ve klinik, elektrokardiyografik ve laboratuvar incelemeleri sonucunda ST elevasyonu olmayan akut koroner sendrom tanısı konarak Kardiyoloji Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip edilen ve diagnostik koroner anjiografi planlanan 103 hasta alındı. Diagnostik koroner anjiografi öncesi ÇKBT ile koroner kalsiyum skorlaması yapıldı. Diagnostik koroner anjiografide tespit edilen % 70 ve üzerindeki darlıklar ciddi (obstrüktif) KAH olarak kabul edildi. Hastaların GRACE ve TIMI risk skorları ve AHA risk düzeyleri kaydedildi. Agatston yöntemi ile tüm hastaların total ve her damar için ayrı ayrı kalsiyum skorları belirlendi.Bulgular: Çalışma grubunun 49`u (%47.6) erkek, ortalama yaşı 66.3 ± 8.0 olarak hesaplandı. USAP ve NSTEMI hastaları arasında total koroner kalsiyum skoru (KKS) açısından anlamlı fark saptandı (sırasıyla p=0.03).
Özet (Çeviri)
Aim: Non-ST elevation acute coronary syndromes consist of different heterogeneous clinical pictures that have high morbidity and mortality because of differences in severity, dispersion of atherosclerosis and acute thrombotic risk. In this study, we investigated the role of calcium scoring measured by multidetector computed tomography (MDCT) for the assessment of risk, treatment options and determination of coronary artery disease in non-ST elevation acute coronary syndromes.Methods: one hundred and three consecutive patients admitted to Ondokuz Mayis University, Faculty of Medicine, Emergency Department with the complaint of chest pain were included in this study. They were diagnosed as non-ST elevation acute coronary syndrome after clinical, electrocardiographic and laboratory assessment, were followed in coronary intensive care unit and were planned to undergo diagnostic coronary angiography. Calcium scoring by MDCT was performed before diagnostic coronary angiography. Seventy percent and more stenosis in coronary arteries was accepted as severe stenosis by diagnostic coronary agiography. GRACE and TIMI risk scores and AHA risc levels of all patients were recorded. Calcium scores of all and each coronary arteries of patients were calculated by Agatston method.Results: Study group included 49 (47,6%) males with mean age of 66.3 ± 8.0 years. There was a significant difference in total coronary calcium score (CCS) between USAP and NSTEMI patients (p=0.03). There was a significant relationship between GRACE risk scores and total calcium scores (p400. However, in high risk patients probability of severe CAD was high in total CCS of>0. Coronary calcium scoring can be used for both diagnosis and risk stratification in patients with NSTEACS.