P-aminofenol'ün nitrobenzenden elektrokimyasal olarak elde edilmesi
Electrochemical synthesis of p-aminphenol from nitrobenzene
- Tez No: 22981
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK A. PEKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ııı ÖZET Yüksek Lisans Tezi p-AMÎNOFENOLÜN NÎTROBENZENDEN ELEKTROKÎMYASAL OLARAK ELDE EDÎLMESİ Kâmran POLAT Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman ı Prof. Dr, A. Tarık PEKEL 1992, Sayfa: 120 Jüri : Prof.Dr. A. Tarık PEKEL Prof.Dr. Atilla YILDIZ Doç. Dr. Abbas AKSÜT Bu çalışmada, nitrobenzenin elektrokimyasal olarak p-aminofenole indirgenmesi üzerline etki eden çeşitli para metreler ile tepkime yürüyüşü ve mekanizması, dönüşümlü voltametri yöntemi ile Cu, amalgamlanmış bakır, bizmut kap lanmış bakır, bakır kaplanmış bakır ve grafit elektrotlar üzerinde nitrobenzenin indirgenmesiyle elde edilen voltamo- gramlardan, amalgamlanmış bakır elektrodun indirgenme pro sesinde kullanılabilecek en uygun katot malzemesi olduğu sonucu çıkarılmıştır. Döner disk elektrot yöntemi ile Cu ve amalgamlanmış bakır elektrotlar üzerinde indirgenme davranışları incelen- miş ye sonuçlardan difüzyon ka,tsayısı 5,98,10 cm' 7 s ve he- _g terojen tepkime hız sabiti 9,24-,10 cm/s olarak bulunmuştur. Bu yöntemde de en iyi sonuç yine amalgamlanmış bakır elek trot ile elde edilmiştir.IV Dönüşümlü voltametri ye döner disk elektrot sonuçlarından, nitrobenzenin indirgenme tepkimesinin tersinmez olduğu j elektron aktarım basamağını tersinmez bir kimyasal.tepkimenin izlediği ye bu tepkime hızının elektrokimyasal tepkime hızından büyük olduğu gözlenmiştir, Preparatif elektrolizlerde nitrobenzenin Cu ve amalgamlanmiş bakır elektrotlar üzerinde potansiyel denetli, akım denetli ve akım ve potansiyelin kısmen denetlendiği koşullarda elektrokimyasal indirgenmesi yapılmıştır. Bu üç elektroliz koşullarında en yüksek p-aminofenol verimi hem Cu hem de amalgamlanmış bakır elektrot üzerinde, akım ve potansiyelin her ikisinin de kısmen denetlendiği koşullar da elde edilmiştir. Ayrıca, Cu ve grafit elektrot üzerinde yapılan in dirgenme tepkimesinde ortama ilave edilen tuzların etkile ri incelenmiştir.. Her iki elektrot üzerinde elde edilen dönüşümlü voltamogramlardan BİCİ» ile en iyi sonuç alınmıştır. Son olarak da indirgenme prosesi üzerine çözücü etkisi incelenmiş ve en iyi çözücünün 2-propanol olduğu bulun muştur. ANAHTAR KELİMELER : p-Aminofenol, dönüşümlü voltametri, döner disk elektrot, bakır, amalgamlanmış bakir, grâtit.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis ELECTROCHEMICAL SYNTHESIS OF p-AMINOPHENOL FROM NITROBENZENE Kâmran POLAT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof.Dr. A. Tarık PEKEL 1992, Page:. 120 Jury : Prof. Dr. A. Tarxk PEKEL Prof. Dr. Atilla YILDIZ Assoc. Prof.Dr. Abbas AKSÜT In this study, mechanism and various parameters influencing the reduction of nitrobenzene to p-aminophenol were investigated using the cyclic voltammetry and rotating disk electrode (RDE) methods. The results obtained from the cyclic voltammetry method using copper, amalgamated copper, bismute coated copper, copper coated copper and graphite electrode showed that amalgamated copper electrode was the most suitable cathode material for the reduction of nitro benzene. The reduction behaviours of nitrobenzene on copper and amalgamated copper electrodes were investigated using the rotating disk electrode method. From the results, the difusion coefficient and the heterogeneous rate constant - G 9. - 8 were found to be 5,98,10. cm /s and 9,24.10 cm/s respectively. Amalgamated copper electrode was again seen to be the bestVI electrode in this method. From the results obtained using the aforesaid methods the nitrobenzene reduction reaction was seen to be irreversible. It was also observed that there was a chemical reaction followed the electron transfer step taking place the chemical reaction rate was higher than that of elec trochemical reaction. The preparative electrolysis of nitrobenzene was carried out on copper and amalgamated copper electrodes under potential control, current control and potential - current partial control conditions. The highest p-amino^- phenol yield was obtained on both copper and amalgamated copper electrodes under the partially controlled current and potential condition. Furthermore, the effect of the reducing agents on the reduction reaction was investigated using copper and graphite electrodes. BiCl3 was observed to give the best result from the cyclic voltammetric curves. Finally, the effect of solvent on the reduction process was investigated and 2-propanol was found to be the best solvent. KEY WORDS : p-Aminophenol, cyclic voltammetry, rotating disk electrode, copper, amalgamated copper, graphite.