Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında aterosklerotik risk faktörleriyle koroner arter kalsiyum skorlarının karşılaştırılması
Comparing atherosclerosis and coronary artery calcium score in the patients with autosomal dominant polycystic kidney disease
  1. Tez No: 229841
  2. Yazar: BAŞAK KARBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUDDUSİ CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ateroskleroz risk faktörleri olan yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, lipit parametreleri, sigara kullanımı açısından eşit olarak seçtiğimiz hasta ve kontrol gruplarında koroner arter kalsifikasyonlarını karşılaştırmak suretiyle otozomal dominant polikistik böbrek hastalığında aterosklerotik sürecin başlangıç zamanını ve seyrini araştırmayı amaçladık.Çalışmamızda elde edilen sonuçlar aterosklerozun diyaliz tedavisinden çok daha önce başlayan bir süreç olduğunu düşündürmektedir. Vasküler kalsifikasyon kronik böbrek yetmezliğinin seyri sırasında çok daha önceden başlar ve böbrek fonksiyonları azaldıkça kalsifikasyon derecesi artar. Çalışmamıza alınan otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında MSCT ile ölçülen kalsiyum skorunun normal popülasyona göre yüksek çıkması aterosklerozun hastalığın çok erken dönemlerinde başlamış olduğunu göstermektedir. Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında kardiyovasküler problemler mortalite ve morbiditenin başlıca sebebi olduğu için, ateroskleroz için mevcut olan risk faktörleri için önlem alınmalı ve acil olarak olarak tedavi edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, we determined the patient and the control groups with the same risk factors, such as age, sex, body mass ındex, smoking status, lipid levels, and we aimed to research the onset time and progress of the atherosclerotic process in ADPKD by comparing coronary artery calcifications in these groups.In conclusion, data obtained from this study revealed that atherosclerotic process seems to begin far before renal replacement theraphy. Vascular calcification is likely to be started earlier in this disease and renal function deteriorates cacification accelerates. CAC score measured with MSCT was higher than the normal population in the patients with ADPKD showed that Atherosclerosis developed in the early stage of the disease. Because cardiovascular problems are the major mortality and morbidity in the patients with ADPKD, Risk fctors for atherosclerosis should be treated intensively.