Vena kava süperior sendromu
Vena cava superior syndrome
  1. Tez No: 229842
  2. Yazar: AYLİN ÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT FINDIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Vena kava süperior sendromu (VKSS) genellikle malign hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan, uygun tedavinin başlanabilmesi için hızla tanı konulması gereken klinik bir tablodurKasım 2002-Temmuz 2007 tarihleri arasında kliniğimizde VKSS tanısı alan hastaların demografik ve klinik özelliklerini, tanılarını, verilen tedaviye yanıtlarını, yaşam süreleri ve yaşam süresine etki eden faktörleri prospektif olarak belirlemeyi amaçladık. Klinik özelliklerinin, VKSS seyirlerinin ve tedavilerinin farklı olduklarını düşündüğümüz için hastaları iki gruba ayırdık. Buna göre kliniğimize ilk kez VKSS bulguları ile başvuran hastalar grup 1'i, akciğer kanseri tanısı alıp tedavileri seyrinde VKSS gelişen hastalar ise grup 2'yi oluşturdular. Toplam 25 hasta VKSS tanısı almış olup 19'u (%76) grup 1, 6'sı da (%24) grup 2 içinde yer aldılar.GRUP 1Hastaların yaş ortalaması 54 (21?79) olup, erkek/kadın oranı 8.5/1 idi. VKSS'nin en sık nedeni vena kava süperiora (VKS) dıştan bası yapan kitle idi [14 hasta (%74)] . En sık tanı yöntemi fiberoptik bronkoskopi idi [13 hasta ( %72Hastaların semptomlarının başlangıç süresi ortalama 21 gün, kliniğimize başvuru ve tanı arasındaki süre ortalama 8 gün, tanı ile tedavi arasında geçen süre ise ortalama 1 gün olarak hesaplandıHastaların 18'inde (%95) VKSS nedeni malign (16'sında akciğer kanseri, 2'sinde lenfoma), 1'inde benign idi (Behçet Hastalığı). Akciğer kanseri hastalarının yarısı küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) , diğer yarısı da küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) tanısı aldı.Başlangıç tedavisi olarak; KHAK'li hastaların %75'ine (%25'ine kemoradyoterapi) ve lenfoma tanısı alan hastalara kemoterapi, KHDAK'li hastaların tümüne ise radyoterapi verildi. Behçet hastasına immünsupresif tedavi başlandı.Hastaların tedaviye radyolojik yanıtları değerlendirildiğinde; KHAK'li hastaların tedaviye yanıtı KHDAK'li hastalara oranla daha iyiydi (p0.05)] sonra VKSS gelişmişti. VKSS nedeni en sık VKS'ye dıştan bası yapan kitle idi.Vena kava süperior sendromu geliştiğinde; dört hastaya radyoterapi başlandı (1'i KHAK, 3'ü KHDAK). Geri kalan iki KHDAK'li hastanın birinde VKS'ye stent takıldı, diğeri palyatif tedavi aldı.
Özet (Çeviri)
Superior vena cava syndrome (SVCS) is a rare disorder caused by partial or complete obstruction of the superior vena cava which should be diagnosed rapidly for starting definitive therapy and, is commonly caused by malignant disease.We aimed to determine prospectively the demographic and clinical characteristics, diagnostic features, responses to treatment modalities, survival and the factors affecting on survival of the patients with a diagnosis of SVCS in our department between November 2002 and July 2007. We divided the patients in two groups; since we thought that clinical characteristics, progression and treatment of these SVCS patients would be different. The patients without any known disease who admitted to our department with findings of SVCS comprised the group 1, whereas the patients with a diagnosis of lung cancer developed SVCS during the course of disease comprised group 2. Twenty-five patients were diagnosed as SVCS [group 1: 19 patients (76%) and group 2: 6 patients (24%)].GROUP 1The mean age of patients were 54 (21-79) and male/female ratio was 8.5/1. The most common cause of SVCS was the tumour compressinng the superior vena cava (SVC) [14 patients (74%)]. The most common diagnostic method was fiberoptic bronchoscopy [13 patients (72%)].The mean duration of symptoms, mean duration between admission to clinics and diagnosis and mean duration between diagnosis and treatment were 21 days, 8 days, and 1 day, respectively.The underlying etiology of SVCS was malignant in 18 patients (95%) (16; lung cancer, 2; lymphoma), and benign (Behçet?s disease) in 1 patient. Half of the patients with lung cancer were diagnosed as small cell lung cancer (SCLC and half of them were as non-small cell lung cancer (NSCLC).As an initial therapy; chemotherapy was given to 75 percent of patients with SCLC (25% chemoradiotherapy) and all of patients with lymphoma. Whereas, radiotherapy was given to all of patients with NSCLC.