karaciğer sirozlu hastalarda minimal hepatik ensefalopati
minimal hepatic encephalopathy in patients with liver cirrhosis
- Tez No: 229845
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve amaç: Minimal hepatik ensefalopati (MHE), karaciğer sirozlu hastalarda açık hepatik ensefalopati (HE) belirtileri olmamasına karşın, nöropsi-kolojik ve nörofizyolojik testlerde anormallik olması anlamına gelir. Bu çalışma-da, MHE tanısında nöropsikolojik ve nörofizyolojik testlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya, karaciğer sirozlu, açık HE'si olmayan 42 hasta ve 42 sağlıklı kontrol alınmıştır. Hasta ve kontrol grubuna beş nöropsiko-lojik test (sayı birleştirme testi-A (SBT-A), sayı birleştirme testi-B (SBT-B), sayı menzili testi, stroop testi ve Wisconsin kart eşleme testi) ve hasta grubuna ek olarak EEG uygulanmıştır. Minimal hepatik ensefalopati tanısı, en az iki nöropsi-kolojik testte anormallik ve birlikte veya sadece EEG'de anormallik olması duru-munda konulmuştur.Sonuçlar: Çalışmaya alınan 42 hastanın 29'una (%69) MHE tanısı konmuştur. Hastalığın tespitinde en faydalı testin SBT-B olduğu belirlenmiştir. Hasta grubunda, uygulanan 6 testteki (5 nöropsikolojik test ile EEG) anormallik oranı ile Child-Pugh evresi, özofagus varis büyüklüğü (F1, F2, F3 varis), geçirilmiş özofagus varis kanaması öyküsü ve periferik ödem arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (sırasıyla P=0.02, P=0.02, P=0.00, P=0.04).Tartışma: Çalışmamızda, karaciğer sirozlu hastalarda MHE sıklığını yüksek bulmamız, bu hastaların nöropsikolojik testler veya EEG ile değerlendi-rilmelerinin önemini göstermektedir.Anahtar kelimeler; minimal hepatik ensefalopati, nöropsikolojik testler.
Özet (Çeviri)
Minimal hepatic encephalopathy (MHE) can be defined as the abnormality in neuro-psychological and neuro-physiological tests in spite of the absence of the symptoms of overt hepatic encephalopathy in the patients suffering from the liver cirrhosis. This study aims to determine the results of the neuro-psychological and neuro-physiological tests in the diagnosis of the MHE.In this survey, fourty-two liver cirrhosis patients without overt HE and fourty-two healthy people were examined. Five neuro-psychological tests applied to the patients and control group. These tests are the number connection test-A (NCT-A), number connection test- B (NCT-B), digit span test, stroop test and Wisconsin cart sorting test; moreover, the EEG was differently performed to the patient group. Minimal hepatic encephalopathy was diagnosed with the abnormalities in two neuro-psychological and the EEG tests.The MHE was determined in the twenty-nine of the fourty-two patients. The most beneficial test for diagnosis of the disease was NCT-B. There was a significant relationship between the ratio of the abnormality of the six tests which were performed in the study and Child-Pugh stage, the size of esophageal varices, the history of the bleeding of esophegeal varices and periferic oedema. (P=0.02, P=0.02, P=0.00, P=0.04, respectively)In conclusion, this study suggests that neuro-psychological and EEG tests should be performed to the patients with liver cirrhosis because of the high frequency of the MHE in these patients.Key words; minimal hepatic encephalopathy, neuro-phsychological tests