Ambliyop göz ile ambliyop olmayan göz arasında kontrast duyarlılık ilişkisi
Relationship of contrast sensitivity between amblyopic and non-amblyopic eye
  1. Tez No: 229846
  2. Yazar: DENİZ TURGUT ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Ambliyopi özellikle çocukluk çağında en yaygın olarak gözlenen bir görme bozukluğudur ve prevalansı yaklaşık olarak % 1.6-3.5'dir. Gelişimsel bir anomali olan ambliyopi, şaşılık, refraksiyon kusuru (bilateral ametropi veya anizometropi) ve/veya deprivasyon varlığında uzaysal görme (genellikle unilateral) kaybı ile karakterize bir hastalıktır. Hastalığın belirgin iki özelliği vardır; birincisi, görme eksikliğinin temel özelliği çözümleme kaybıdır (optotip, grating ve vernier keskinliğinde kaydedilmiş olarak), ikincisi, kontrastın tespitinde (grating, kenar ve harf kontrast duyarlılıkta) gözlenen bir duyarsızlıktır (bazı olgularda ise aşırı duyarlılık gözlenir). Kontrast duyarlılık fonksiyonu çeşitli hastalıkların hem tanı hem de takibinde değerli bir testtir ve özellikle de ambliyopinin değerlendirilmesinde yararlıdır.Metod: Bu çalışmada, anizometropik amblyopili 81 hasta ile 81 sağlıklı kontrolün kontrast duyarlılık fonksiyonları ölçüldü. Kontrast duyarlılık fonksiyonları 1.5, 3, 6, 12 ve 18 cpd olan beş frekansta ?Functional Acuity Contrast Test? (F.A.C.T.) ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aims: Amblyopia is the commonest childhood vision disorder with an estimated prevalence of 1.6-3.5 %. This developmental anomaly is characterized by loss of spatial vision (usually unilateral) in the presence of strabismus, refractive error (bilateral ametropia or anisometropia) and/or deprivation. There are two principal characteristics of disease; firstly, a loss of resolution (as recorded on optotype, grating and vernier acuity), secondly, an insensitivity in the detection of contrast (or in some cases supersensitivity). Contrast sensitivity function is a valuable test for both detecting and following up various diseases and is of particular value or assessing amblyopiaMethod: In this study, we evaluated contrast sensitivity of 81 of patients with anisometropic amblyopia and 81 healthy subjects. Contrast sensitivity functions were assessed by ?Functional Acuity Contrast Test? (F.A.C.T.) in five frequencies including 1.5, 3, 6, 12 and 18 cpd.