Trombositten zengin plazmanın perfore kulak zarı iyileşmesine etkisi deneysel çalışma
The effect of platelet rich plasma on healing of perforated tympanic membrane experimental study
- Tez No: 229847
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOYUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kulak zarı perforasyonları insanlarda sık karşılaştığımız klinik bir bulgudur. Perforasyonların kapatılmasında cerrahi tedavi dışında lokal uygulanan ve çoğunlukla büyüme faktörlerinin terapötik etkisinden yararlanan tedavi metodları vardır. Bu çalışmamızın amacı perforasyon oluşturduğumuz rat kulak zarlarında, lokal uygulanan trombositten zengin plazmanın perforasyon kapanma süresine etkisini görmek ve histopatolojik olarak perforasyon bölgesinde yaptığı etkileri belirlemektir.Kırkdört ratın 88 kulak zarına standart 3mm'lik perforasyon oluşturulup sağ kulak zarlarına trombositten zengin plazma uygulandı. Kontrol grubu olan sol kulak zarları ise spontan iyileşmeye bırakıldı. Ratlardan 20 tanesinin kulak zarı perforasyonu bir ay boyunca günlük otomikroskopik muayene ile takip edildi. Perforasyon kapanma süreleri, trombositten zengin plazma uygulanan sağ kulak zarlarında ortalama 10.2 ± 2.1 gün, spontan iyileşmeye bırakılan sol kulak zarlarında ise 13.0 ± 2.9 gün olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Tympanic membrane perforation is a common clinic situation. Beside surgical treatment of perforated tympanic membrane local treatment modalities which especially benefit treupotic effects of growth factors use the other treatment choice. In this study we aim to observe local effect of platelet rich plasma?s on the perforated tympanic membrane, its healing time and histological changes.44 rats, 88 tympanic membrane is perforated 3 mm. Platelet rich plasma is applied rats right ear. Left tympanic membrane which is control group is followed with spontaneous healing 20 rats perforated membranes are examined daily one month. Perforation healing time in right tympanic membrane which are applied platelet rich plasma is 10.2 ± 2.1 days, in control group 13.0 ± 2.9 days.