Tekrarlayan düşük ( Recurrent abortıon ) olgularında oksidan ? antioksidan dengenin L-karnitin ile ilişkisi
The relation between L-Carnitine and oxidant-antioxidant balance in recurrent abortion cases
  1. Tez No: 229863
  2. Yazar: MÜGE KOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. CANER KARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tekrarlayan gebelik kayıpları birbirini izleyen en az iki veya daha fazla gebeliğin 20. gebelik haftasından önce spontan olarak sonlanması şeklinde tanımlanmaktadır. Glutatyon-S-transferaz (E.C. 2.5.1.18) enzimleri eksojen ve endojen toksik bileşiklerin, oksijen ve lipid peroksidasyonu ürünlerinin detoksifikasyonunu katalizler ve oksidatif stresi azaltır. L-Karnitin, uzun zincirli yağ asitlerinin ß-oksidasyonu ile ATP üretimi için lipid metabolizmasında hayati önem taşıyan bir bileşiktir ve antioksidan etkisi olduğu öne sürülmektedir. Oksidatif stres, serbest radikal üretiminin artması veya antioksidan savunma sistemlerinin yetersizliği sonucu ortaya çıkar ve ateroskleroz, kalp-damar hastalıkları, enfeksiyonlar, kronik hastalıklar ve kanser gibi birçok patolojik tabloda rol oynar. Gebelik komplikasyonlarının ortaya çıkmasında da serbest radikaller suçlanmaktadır. Bu çalışmada gebeliğin önemli bir komplikasyonu olan vakalarında tekrarlayan düşük görülen bayanlarda bazı oksidan-antioksidan denge parametreleri incelendi ve sağlıklı bayanlardan oluşan kontrol grubu değerleri ile karşılaştırıldıK.T.Ü Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları polikliniği tarafından tekrarlayan gebelik kaybı tanısı ile izlenen 46 bayan hasta grubu, sağlıklı doğum yapan ve hiç düşük yapmayan 46 bayandan da kontrol grubu oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Recurrent abortion is described as the spontaneous miscarriage of the two or three consecutive pregnancies before the twentieth week. Glutathione?S- tranferases (E.C.2.5.1.18) catalyzes the detoxification of endogenous and exogenous toxic compounds, lipid and oxygen peroxidation products, and so, they reduce the oxidative stress. L-Carnitine is an important molecule for the ATP production via ß-oxidation of long chained fatty acids and it is also suggested that it has antioxidant properties. Increased production of free radicals and failure in antioxidant defence systems result in oxidative stress and cause many pathologic cases, such as atheroschlerosis, cardiovascular diseases, infections, chronic diseases and cancer. Free radicals are also accused of some complications of pregnancy. In this study some oxidant-antioxidant balance parameters were measured in women with recurrent miscarriage and the results were compared with healthy controlsThe patients group was formed from 46 women with habitual abortion diagnosis, followed by the gynecology clinics of Karadeniz Technical Universty Faculty of Medicine and for the control group 46 healthy women with no miscarriage history were chosen.