Parkinson hastalığı ile ilişkilendirilmiş genlerin delesyon ve/veya amplifikasyonlarının multıplex lıgatıon-dependent probe amplıfıcatıon (MLPA) yöntemiyle incelenmesi
Analysing deletions and/or amplifications of the genes related to parkinson's disease studying with multiplex ligation-dependent probe amplification (MLPA) method
- Tez No: 229866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HAMZA MÜSLÜMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Nöroloji, Genetics, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Parkinson Hastalığı ile ilişkilendirilmiş genlerin delesyon ve amplifikasyonları Multiplex Ligation-dependent Probe Amplification ( MLPA) yöntemiyle incelenmiştir.Ailesel Parkinson Hastalığına sebep olan genlerde saptanan genomik değişimler sporadik Parkinson Hastalarında da görülmektedir. Literatürde Parkinson Hastalığından sorumlu olduğu bilinen SNCA, UCH-L1, DJ?1, Parkin, PINK1 ve LRRK2 genleri saptanmıştır.Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Hareket Bozukluğu Polikliniğine 2004?2008 yılları arasında Londra Beyin Bankası tanı kriterlerine göre sporadik Parkinson hastalığı tanısı almış 58 sporadik Parkinson hastasının kanlarından elde edilen DNA ile MLPA analizi yapılmıştır. Bu hastalarda Salsa MLPA P051 ve P052B kitleri ile çalışılmış, SNCA geninde 10 delesyon, 12 amplifikasyon, 14 heterozigot A30P, bir homozigot A30P nokta mutasyonu saptanmıştır. DJ?1 geninde 13 delesyon, dokuz amplifikasyon, Parkin geninde 16 delesyon, sekiz amplifikasyon, PINK1 geninde 14 delesyon, 21 amplifikasyon bulunmuştur. LRRK2 geninde dört delesyon, yedi amplifikasyon ve yedi G2019S homozigot nokta mutasyonu tesbit edilmiştir. UCH-L1 geninde ise herhangi bir delesyon veya amplifikasyon saptanmamıştır.Literatürde DJ?1 ve PINK1 genlerinin amplifikasyonlarına rastlanmamış olmasına rağmen, MLPA analizi sonucumuza göre olgularımızda bu her iki gende de amplifikasyonlar tesbit edilmiştir.Çalışmamız Türkiye'de sporadik Parkinson hastalarının MLPA analizi yöntemiyle incelendiği ilk araştırma olmuştur.
Özet (Çeviri)
Deletions and amplifications of the genes related to Parkinson Disease are studied with Multiplex Ligation-dependent Probe Amplification ( MLPA) method.Genomic rearrangements identified in genes which cause familial Parkinson Disease, are also seen in sporadic Parkinson Disease. In the literature, SNCA, UCH-L1, DJ?1, Parkin, PINK1 and LRRK2 genes were identified that known to be responsible of the Parkinson Disease.MLPA analysis were conducted with extracted DNA from bloods of 58 sporadic Parkinson?s Disease patients diognosed in Eskisehir Osmangazi University Medical Faculty Neurology Department Movement Disorder Clinic, in accordance with London Brain Bank diagnosis criterias between 2004?2008. In those patients, Salsa MLPA P051 - P052B kits were applied in SNCA gene 10 deletions, 12 amplifications, 14 heterozigot A30P, one homozigot A30P point mutations were found. In DJ?1 gene 13 deletions, nine amplifications, in Parkin gene 16 deletions, eight amplifications, in PINK1 gene 14 deletions, 21 amplifications were found. In LRRK2 gene four deletions, seven amplifications and seven G2019S homozigot point mutations were identified. In UCH-L1 gene neither deletions nor amplifications were detected.Eventhough in the literature, for DJ?1 and PINK1 genes no amplifications were found, according to results of our analysis of MLPA, amplifications in both of those genes were detected.Our research has become the first one in Turkey that the sporadic Parkinson Disease patients were studied with MLPA analysis method.