Sigara içen gebelerin kordon kanında kardiyak Troponin I, Homosistein, E Vitamini ve Malondialdehit düzeyleri
The effect of cigarette smoking during pregnancy on cord blood Vitamin E, Homocystein, Cardiac Troponin I and malondialdehyte levels
- Tez No: 229865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE SÜTKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gebelikte sigara içimi, gebelik ile ilişkili mortalite ve morbidite için önlenebilir önemli bir risk faktörüdür. Gebelikte sigara içilmesi veya ortamdaki sigara dumanının solunması, fertiliteyi, fetüsün gelişmesini, gebeliğin her safhasını, doğumu, bebek sağlığını ve gelişimini etkileyebilmektedirKontrol grubu (KG, n: 25) gebelikten önce ve gebelik sırasında sigara kullanmamış, gebe ve yenidoğanda herhangi komplikasyon bulunmayan vajinal doğum yapan, gebelikten önce ve gebelik esnasında sigara kullanmış, gebe ve yenidoğanda herhangi komplikasyon bulunmayan vajinal doğum yapan 50 gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Gebelerin doğumdan önce venöz kan örnekleri ve doğumda kordon kan örnekleri alınmıştır. Sigara içen gebeler Hafif-Orta Sigara İçen Grup (HOSİG, n: 37, sigara : 7.64 adet / gün) ve Ağır Sigara İçen Grup (ASİG, n: 13, sigara: 20.38 adet / gün) olarak ayrılmıştırBu çalışmada ASİG'un gebe malondialdehit (MDA) düzeyleri KG MDA düzeylerinden (P < 0.001) ve HOSİG'un MDA düzeylerinden yüksekti (P < 0.001). ASİG'un gebe E vitamini düzeyleri KG E vitamini düzeylerinden (P < 0.001) ve HOSİG'un E vitamini düzeylerinden düşüktü (P < 0.001). ASİG'un gebe homosistein (HCY) düzeyleri KG HCY düzeylerinden (P < 0.001) ve HOSİG'un HCY düzeylerinden yüksekti (P < 0.001). Gebe Kardiyak Troponin I (cTn-I) seviyelerinde istatistiksel fark bulunmadı.ASİG'un kordon MDA düzeyleri KG MDA düzeylerinden (P < 0.001) ve HOSİG'un MDA düzeylerinden yüksekti (P < 0.001) ASİG'un kordon E vitamini düzeyleri KG vitamin E düzeylerinden (P < 0.001) ve HOSİG'un E vitamini düzeylerinden düşüktü (P < 0.001). ASİG'un kordon HCY düzeyleri KG HCY düzeylerinden (P < 0.001) ve HOSİG'un HCY düzeylerinden yüksekti (P < 0.001). Kordon cTn-I seviyelerinde istatistiksel fark bulunmadı.Sonuç olarak, gebelikte günde 20 adet ve üzeri sigara kullanımının gebe ve yenidoğan üzerindeki oksidatif stresin artışına neden olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Smoking during pregnancy is preventable important risk faktör for mortality and morbity related with pregnancy. Smoking cigarette in pregnancy or breathe smoke effect fertility, fetus devoloping, every part of gestation, healty and developing of neonatalİn this study, was enrolled 50 pregnant woman who never smoke cigarette before delivery or throughout the pregnancy, are not complicated, do not have a complicanted neonatal, had a vajinal delivery at Control Grup (CG, n: 25) and was enrolled pregnant woman who smoke cigarette before delivery or throughout the pregnancy, are not complicated, not have a complicanted neonatal, had a vajinal delivery at the smoking grup. Before delivery metarnal blood samples was collected from metarnal vein and cord blood samples was collected from cord vein at delivery. Smoking grup was divided for two grup that Low-Middle Smoking Grup (LMSG, n: 37, cigarette mean: 7.64 number/day ) and Heawy Smoking Grup (HSG, n: 13, cigarette mean: 20.38 number/dayİn this study pregnant malondialdehyte (MDA) levels in HSG is higher significantly than CG (P < 0.001) and LMSG (P < 0.001). Preganat Vitamin E levels in smoking grup is lower significantly than CG (P < 0.001) and LMSG (P < 0.001). Preganant homocysteine (HCY) levels in HSG is higher significantly than CG (P < 0.001) and LMSG (P < 0.001). There is not significantly different pregnant cardiac troponin I (cTn I) levels between each grupsCord blood MDA levels in HSG is higher significantly than CG (P < 0.001) and LMSG (P < 0.001). Cord blood Vitamin E levels in smoking grup is lower significantly than CG (P < 0.001) and LMSG (P < 0.001). Cord blood HCY levels in HSG is higher significantly than CG (P < 0.001) and LMSG (P < 0.001). There is not significantly different cord blood cTn I levels between each grups.Finaly, the we conclude that smoking 20 and more cigarette per a day in the pregnancy course on increase oxidative stress in pregnant and her newborn.