Sık yapılan perkutan koroner girişimler ile sessiz beyin hasarı arasındaki ilişki
The relationship between silent brain damage and rutinly performed percutan coronary interventions
  1. Tez No: 229906
  2. Yazar: YAŞAR TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SIDDIK ÜLGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Perkutan koroner girişimlerde sessiz beyin hasarı ile ilgili yapılan çalışmalarda nörolojik komplikasyon riskinin tahmin edilenden daha fazla olduğu görülmüştür. Serebral hasarı değerlendirmede S100B ve NSE son yıllarda sıkça araştırılan belirteçlerdir. Biz bu çalışmada perkutan koroner işlemler ile NSE ve S100B arasındaki ilişkiyi ve bunu etkileyen faktörleri tespit etmeyi amaçladık.Materyal-metod: Çalışmaya PKG uygulanan 160 hasta alındı. Hastalardan işlem öncesi rutin olarak bakılan laboratuvar parametreleri yanında NSE ve S100B çalışılması amacıyla kan örnekleri alındı. Yapılan işlemin tipi, süresi, işlem sayısı ve uygulanan medikal tedaviler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Clinical examinations that investigate the silent brain damage with the percutaneous coronary interventions have shown higher risk of neurologic complications than supposed.Numerous studies have been performed involving NSE and S100B in silent brain damage. In this study, we aimed to evaluate the relationship between percutaneous coronary interventions, NSE and S100B and to determine the factors that affect development of brain damage.Methods: The study population included 160 patients undergoing percutaneous coronary intervention. Blood samples were collected before the procedure for baseline NSE and S100B levels. Type and number of the procedures that performed and medical therapies were recorded.