Periapikal lezyon saptanabilirliğinin iki ve üç boyutlu dental görüntüleme yöntemleri ile in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of two and three dimensional imaging systems for the detection of periapical lesions
  1. Tez No: 229949
  2. Yazar: ELİF SOĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B.GÜNİZ BAKSI ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı, Accu-I-Tomo konik ışın hüzmeli bilgisayarlı tomografi sitemi, Digora Optime fosfor plak sistemi ve F hızındaki filmleri kadavra mandibulalarda kimyasal yolla oluşturulan periapikal lezyonların saptanabilirliği yönünden karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir.Yapay lezyonlar, 21 premolar dişin alveoler soketlerine yerleştirilen kuru pamuk peletlerin %70'lik perklorik asit ile ıslatılması yoluyla oluşturuldu. 1 saat, 1,5 saat ve 2 saatlik zaman periyotlarında gerçekleştirilen her asit uygulama süresi sonrasında Accu-I-Tomo LCBCT sistemi, Digora Optime fosfor plak sistemi ve F hızındaki filmler olmak üzere 3 farklı görüntüleme sistemi kullanılarak görüntüleme işlemleri gerçekleştirildi. Çalışmaya katılan 6 gözlemci elde edilen görüntüler üzerinde periapikal lezyonların varlığını/ yokluğunu 5 dereceli bir skala yardımıyla skorlandı. Sistemlerin diagnostik doğruluğu (yeterliliği), ROC eğrilerinin altında kalan alanların hesaplanmasıyla belirlendi (Az). Alanlar arasındaki karşılaştırmalar iki yönlü ANOVA analizi, ikili karşılaştırmalarda ise Mann Whitney-U testi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the diagnostic accuracy of Accu-I-Tomo limited cone beam CT (LCBCT), Digora Optime image plate system and F-speed film for the detection of chemically created periapical lesions in dry skulls.Lesions were created by placing a cotton pellet and saturating the pellet by the solution of 70% perchloric acid at the bottom of premolar tooth sockets of 21 extracted teeth. The acid was applied in 3 time periods (1 hr, 1.5 hrs and 2 hrs). Teeth were replaced in their sockets and radiographed with 3 imaging modalities - Accu-I-Tomo limited cone beam CT (LCBCT), Digora Optime storage phosphor plate (SPP) system and F-speed film. Six observers scored the images for the presence/absence of lesions using a 5-graded scale. Diagnostic accuracy, expressed as the area under the ROC curve (Az), for each observer and modality was compared using two way ANOVA analysis. Pairwise comparisons were done using Mann Whitney-U test.