Tigesiklinin tek başına ve florokinolonlarla kombinasyonunun ın vıtro etkinliği
In vitro activity of tigecycline alone and in combination with fluoroquinolones
  1. Tez No: 229950
  2. Yazar: İSKENDER DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE HOŞGÖR-LİMONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çoklu ilaç direnci gösteren bakterilerle oluşan infeksiyonlar dünyada büyük bir sorundur. Bu infeksiyonlardan en sık izole edilen patojenlerin başında genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) olumlu Escherichia coli ve Klebsiella pneumoniae ile Pseudomonas aeruginosa gelmektedir. Direnç gelişimini önlemek için bu bakterilerle oluşan infeksiyonların tedavisinde iki antibiyotiğin kombinasyonu gerekir.Bu çalışmada, tigesiklinin gatifloksasin ve levofloksasin ile kombinasyonunun etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Bunun için E-test yöntemiyle, önce GSBL (+) E. coli ve K. pneumoniae ile dirençli P. aeruginosa kökenleri üzerinde tigesiklin, gatifloksasin ve levofloksasinin minimum inhibitör konsantrasyon değerleri belirlendi ve ardından antibiyotik kombinasyonlarının etkinliği araştırıldı. Genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz olumlu E. coli kökenleri genelde florokinolonlara direnç gösterirken, tigesikline duyarlıydı. Genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz üreten K. pneumoniae kökenlerine her iki antibiyotik grubunun etkisinin benzer olduğu görüldü. Genelde bu kökenler duyarlıydı. Pseudomonas aeruginosa kökenlerinin ise tigesiklin ve florokinolonlara oldukça dirençli olduğu belirlendi.Tigesiklin gatifloksasin ve levofloksasinle kombine edildiğinde tüm kökenlerde aditif/indiferan etki gösterdi. Kombinasyonların hiçbirinde sinerjik etki görülmediği gibi antagonistik etki de saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Infections caused by mutliple drug resistant bacteriae are a major problem in the world. The most common isolated pathogens from these infections are ESBL positive Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae and Pseudomonas aeruginosa. To prevent resistance devolopment, combination of two antibiotics is required.In this study MIC values of tigecycline, gatifloxacin, and levofloxacin were determined by E-test on ESBL (+) E. coli, K. pneumoniae and resistant P. aeruginosa isolates and the effects of the combinations of tigecycline with gatifloxacin and levofloxacin was investigatedAlthough ESBL positive E. coli strains were usually resistant against fluoroquinolones, they were susceptible to tigecycline. It was observed that both of two antibiotic groups have smilar effects on EBSL producing K. pneumoniae strains. These strains were generally found to be susceptible. On the other side, it was determined that P. aeruginosa strains were highly resistant to tigecycline and fluoroquinolones.When tigecycline was combined with gatifloxacin and levofloxacin, it exhibited additive/indifference effect in all the isolates. Besides synergism, antagonism was not detected in any of the strains.