Avrupa Topluluğu'nun tarım ürünlerine yönelik Akdeniz politikası ve topluluğa tam üyelik durumunda Türkiye'ye olası etkileri
The Mediterranean policy of European Community related to the agricultural products and the possible effects of that policy on Türkiye in the case of her full membership
- Tez No: 22996
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN EREKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AVRUPA TOPLULUĞUNUN TARIM ÜRÜNLERİNE YÖNELİK AKDENİZ POLİTİKASI VE TOPLULUĞA TAM ÜYELİK DURUMUNDA TÜRKİYE'YE OLASI ETKİLERİ Filiz ERGENE Ankara Üniversitesi Fen Bilimler Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Gül can Eraktan 1992. Sayfa: 128 Jüri : Prof. Dr. Gülcan Eraktan Prof. Dr. oğuz Yurdakul Prof. Dr. Nurettin Yıldırak Bu çalışmada, Avrupa Topluluğunun tarım ürünlerine yönelik Akdeniz politikası ele alınarak. Türkiye'nin Topluluğa tam üyeliği ile bu Akdeniz politikasının Türkiye'ye olası etkileri üzerinde durulmuştur. Avrupa Topluluğunun Akdeniz ülkeleriyle ticari ilişkileri incelenerek. Topluluğun Akdeniz ülkelerine vermiş olduğu tavizlerin yapılan ticarete olan etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin Topluluğa tam üyeliği ile, bu tavizleri Akdeniz ülkelerine vermesi durumunda ortaya çıkabilecek olası etkiler araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Akdeniz, Topluluğun Akdeniz politikası, Akdeniz ülkeleriyle AT'm ticari ilişkileri, Akdeniz ülkeleri. Birleşik Akdeniz Programları, gümrük vergileri, ithalat kısıtlamaları.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MASTERS THESIS THE MEDITERRANEAN POLICY OF EUROPEAN COMMUNITY RELATED TO THE AGRICULTURAL PRODUCTS AND THE POSSIBLE EFFECTS OF THAT POLICY ON TÜRKİYE IN THE CASE OF HER FULL MEMBERSHIP Filiz Ergene Graduate School of Agricultural Economics University of Ankara Supervisor : Prof. Dr. Gülcan Eraktan 1992, Page: 128 Jury : Prof.Dr Gülcan Eraktan Prof. Dr. Oğuz Yurdakul Prof. Dr. Nurettin Yıldırak In this master thesis hte Mediterranean policy related to the agricultural products of the European Community was studied and also tried to be shown the possible outcomes of the Mediterranean policy on Turkey's foreign trade after the full membership of Türkiye to the European Community. The trade relations of European Community with the Mediterranean countries was analyzed and the effects of preferences given by Community to Mediterranean countries were researched. The possible effects of the preferences which will be given by Türkiye to the other Mediterranean countries after the full membership were also examined. KEY WORDS : Mediterranean, Community's Mediterraean policy, trade relation of EC with Mediterranean countries, Mediterranean countries. Integrated Mediterranean Programmes, custom duties, import restrictions.