Çok katlı poli (etilen teraftalat) liflere redoks başlatıcılarla vinil monomerlerinin aşılanması
Grafting of vinyl monomers on multifilament poly (ethylene terephthalate) fibers using redox initiators
  1. Tez No: 22997
  2. Yazar: MELTEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMSAL PULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İİİ ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇOK KATLI POLÎ C ETİLEN TERAFTALATD LİFLERE REDOKS BASLATICI LARLA VİNÎL MONOMERLERÎ Nl N AŞILANMASI Meltem CELIK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dala Danışman s Prof. Dr. Emsal PULAT 1992, Sayfa : 74 Jüri s Prof. Dr. Emsal PULAT Prof. Dr. Celal TUZUN Prof. Dr. Nermin UYSAL Bu tezin amacı, poll C etil en t er af t al at D lifler üzerine, hidro.jen peroksit CH O D yardımı ile akrilamitin CAamD aşılanmasıdır. Aşılama verimine; polimerizasyon or tamı, süresi, sıcaklığı ile monomer ve baslatıcı derisi- şiminin etkisi araştırılmıştır. Ası kopolimerizasyonda, su yerine benzi 1 alkol kullanıldığı zaman önemli miktarda aşılama verimleri elde edilmiştir. Ası kopplimerizasyonun azot atmosferinde ya pılması da aşılama verimini olumlu yönde etkilemiştir. Aşılama verimi, monomer derişiminin arttırılması ile art mış ve belli bir derişimde sabit kalmıştır. Polimerizasyon sıcaklığının yükseltilmesi ile aşılama verimi artmiş ve belli bir sıcaklıkta maksimum değere ulaşmış, daha sonra hızlı bir şekilde azalmıştır. Maksimum aşılama verimi 95 W'C de elde edilmiştir. Aşılama veriminin polimerizasyon süresinin arttırılması ile arttığı ve belli bir süreden sonra sabit kaldığı gözlenmiştir. Aşılama verimi baslatıcı derisiminin arttırılması ile artmış ve daha sonra ise azalmıştır. Ayrıca aşılanmış liflerin yoğunlukları aşılama verimi ile azalmıştır. ANAHTAR KELİMELER ; Pol i C etil en teraftalat:> lifler, aşıla ma, akrilamft, hidro.jen pep-oksit, ben-' zil alkol.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis GRAFTING OF VINYL MONOMERS ON MULTIFILAMENT POLY C ETHYLENE TEREPHTHALATE5 FIBERS USING REDOX INITIATORS Meltem CELÎK Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemi s try- Super vi si or : Pr of. Dr. Emsal PULAT 1992, Pages 74 Jurys Prof. Dr. Emsal PULAT Prof. Dr. Celal TUZUN Prof. Dr.Nermin UYSAL The aim of this thesis is to determine grafting of acryl amide CAanû on poly C ethyl ene TerephthalateD fibers using hydrogen peroxide CH O Z> as initiator. The effect of polymerization medium, time temperature with monomer concentration and initiator concentration on the graft yield were investigated. Using of benzyl alcohol instead of water in the graft copolymer i zati on significant quantitative graft yields were obtained. The graft copolymer! zati on in the nitrogen atmosphere were effected the graft yield at the positive direction too. The graft yield was increased with increasing of the monomer concentration and was stated constant at the known concentration value. The increasing of the polymerization temperature causes to increase of the graft yield and reach to the maximum value at the known temperature, after that it was decreased rapidly. The maximum graft yield was obtained at OS WC. It was observed that the graft yield increased with increasing of the polymerization time and leveled off after known time. The graft yield increases by increasing of initiator concentration after that it was decreased. Furthermore the densities of the grafted fibers were decreased with the graft yield. KEY WORDS : Pol yC ethyl ene TerephthalateD fibers, grafting, acr yl ami de, hydr ogen per oxi de, benzyl al cohol.