Major abdominal cerrahide hasta kontrollü epidural preemptif analjezi uygulamasının postoperatif analjezi ve sağlık ilişkili yaşam kalitesine etkileri
Effect of patients controlled epidural preemptive analgesia on healty related quality and postoperative analgesia after major abdominal surgery
- Tez No: 229979
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Major Abdominal Cerrahide Hasta Kontrollü Epidural Preemptif AnaljeziUygulamasının Postoperatif Analjezi ve Sağlık ?liskili Yasam Kalitesine EtkileriÇalısmamızda major abdominal cerrahi geçirecek hastalarda genel anesteziöncesinde torakal epidural analjezi ile preemptif analjezi sağlandıktan sonralevobupivakain ve levobupivakain ile fentanil karısımlarının genel anesteziye ekepidural anestezi altında hemodinamiye etkileri ve inhaler anestezik tüketimleri,postoperatif analjezi, yoğun bakımda kalma süresi, barsak fonksiyonları, analjezikihtiyaçları, yan etki profilleri ve sağlık iliskili yasam kalitesine etkileri karsılastırıldı.ASA I- III 40 hasta rastgele iki gruba ayrıldı. Hastalara genel anesteziden önce sterilkosullarda T9-T11 arasından epidural katater uygulandı ve preeptif analjezi amacıylalevobupivakain verilerek T4-T8 drmatomunda hipoestezi sağlandıktan sonra genelanestezi uygulandı. Gup I'e 180 ml %0.9 NaCl + 20 ml %0.5 levobupivakain grupII'ye 172 ml %0.9 NaCl + 20 ml %0.5 levobupivakain + 400 ?g fentanyl cerrahibaslamadan önce HKEA pompası ile epidural infüzyon 4 ml/h infüzon olarak baslandı.intraoperatif hemodinamik değisimler, MAC, intraoperatif kanama, kaydedildi. Her ikigrup demografik verileri benzerdi (p> 0.05). Her iki grup arasında intraoperatif kanamamiktarı verilen sıvı miktarı ve hemodinamik veriler benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Effect Of Patients Controlled Epidural Preemptive Analgesia On HealtyRelated Quality And Postoperative Analgesia After Major Abdominal SurgeryIn this study, patients planned for major abdominal surgery with general anesthesiaand thoracal epidural analgesia via preemptive analgesia is available andhemodynamic effects of levobupivacain with levobupivacain mixture of fentanyladdition to general anesthesia under epidural anesthesia and inhaler anestheticconsumption, postoperative analgesia, stay in the intensive care period, bowelfunction, analgesic requirements, side effect profiles and their effects on healthrelatedquality of life were compared.ASA I ? III 40 patients were divided randomly into two groups. Before generalanesthesia in sterile conditions T9 - T11 is the epidural catheter applied to patientsand levobupivakain gave for preemptive analgesia after T4 - T8 dermatomhypoesthesia is available general anesthesia was applied. ?n Group I 180 ml %0.9NaCl + 20 ml %0.5 levobupivacain and in group II 172 ml %0.9 NaCl + 20 ml %0.5levobupivacain + 400 2g fentanyl before starting the surgery as infusion epiduralinfusion pump HKEA 4 ml / hour was started. During operation hemodynamicchanges, MAC, intraoperative bleeding, intraoperative amount of the liquid datawere recorded. Both groups had similar demographic data ( p > 0.05 ). Between thetwo groups the amount of intraoperative bleeding, hemodynamic data and given theamount of fluid was similar ( p > 0.05 ). Between groups in intraoperative MAClevel significantly lower in group II were identified ( p < 0.05 ). Between the groupsin preoperative health-related quality of life SF 36 test between physical function andgeneral health point of view also had significantly lower in group II were identified (p < 0.05 ). Postoperative VAS and wilson sedation score was similar. In group Ibowel function and oral food purchase was started significantly shorter duration ( p 0.05 ).As a result, major abdominal surgery to have general anesthesia cases in addition tothe thoracal epidural analgesia provides hemodynamic stabilization, cause lowconsumption of opioid and sevofluran that the strong analgesic effect and low sideeffect profile, in addition to having postoperative early mobilization to provide maybe in the opinion of preferred. Why is the side effect profile will be added localanesthetic opioid changes in the profile to create complications and health-relatedquality of life because of the effect is not sufficient to provide analgesia alonelevobupivakain may be preferred.