Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri''nde tıpta uzmanlık öğrencilerinin tükenmişlik düzeyi ve ilişkili etmenler
The level of burnout and related factors on residents in Hospitals of Ankara University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 229988
  2. Yazar: TUBA DUYGU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZYURDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri'nde çalışan tıpta uzmanlık eğitimi alan hekimlerde tükenmişlik düzeyini ve ilişkili etmenleri saptamak amacıyla yürütülen tanımlayıcı bir araştırmadır.Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri'nde görev yapan 379 tıpta uzmanlık öğrencilerinin tümü çalışmaya alınmıştır. Ancak, bunlardan 19 kişi araştırmayı kabul etmeme, izinli veya raporlu olma nedenleri ile kapsam dışı bırakılmış, çalışma 360 kişi üzerinden yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak üç form kullanılmıştır. Bunlar, 29 sorudan oluşan Kişisel Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve A tipi Davranış Testidir. Verilerin istatistiksel analizleri SPSS 15 program ile yapılmıştır. İstatistiksel analizde lineer regresyon, korelasyon, t testi ve anova kullanılmıştır.Araştırma grubunda yaş, mezuniyet yılı, uzmanlık alanı, hafta içi ve hafta sonu nöbet sayısı, üstlerinden takdir görme, uzmanlık alanını değiştirmeyi düşünüp düşünmeme, uzmanlık sonrası akademisyen olarak çalışmayı isteyip istememe, hobi sahibi olma, yaşadığı temel sorunu çalışma koşulları, fiziki koşullar, duygusal tatmin yetersizliği, üstlerle bozuk ilişkiler, sosyal ortam yetersizliği olarak görme, gelecekte yaşayacağı temel sorunu mesleki açıdan uygunsuz koşullarla karşılaşma olarak görme, uyku bozukluğu yaşama, A tipi kişilik özelliklerine sahip olma grupları ile Duygusal Tükenme (DT), Duyarsızlaşma (D) ve Genel Tükenmişlik (GT) alt ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur.Araştırma grubunda cinsiyet, uzmanlık alanı, üstlerinden takdir görme, ek iş yapma, uzmanlık sonrası başka bir alanda (tıp dışı) çalışmayı isteyip istememe, hobi sahibi olma, hobilerini terk etme, yaşadığı temel sorunu duygusal tatmin yetersizliği olarak görme, gelecekte yaşayacağı temel sorunu yaşayacağı yeri seçememek olarak görme, çocuk sahibi olma isteğini asistanlık sonrasına erteleme grupları ile Kişisel Başarı (KB) alt ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur.Araştırma grubunda ayrıca cinsiyet, uzmanlık alanını isteyerek seçip seçmeme ve uzmanlık sonrası başka bir alanda (tıp dışı) çalışmayı isteyip istememe grupları ile Duygusal Tükenme (DT) ve Genel Tükenmişlik (GT) alt ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study performed to determine the level of burnout syndrome and related factors on residents in Ankara University Faculty of Medicine.All the 379 residents in the hospitals of Ankara University Faculty of Medicine are included in this study. However 19 of them is excluded from the study because of some reasons like not accepting the study, being on vacation, having sick report and the study is performed with exactly 360 people. Three forms have been used throughout the study for collecting data. These are personal information form including 29 questions, Maslach Burnout Scale and A type behavioural test Statistical analysis of data are performed using SPSS 15 program. In the statistical analysis lineer regression, correlation, t test and anova are used.In the study group, there are statistically significant differences between the groups of age, graduation year, profession, number of turn of work during week days and weekends, appreciation of their seniors, thinking to change their profession or not, after finishing their profession desire to work as an academician or not, having a hobby, seeing the reasons of their essential problems as encountering unappropriate study conditions, physical conditions, deficiency in emotional satisfaction, disagreement with seniors? decisions and lack of social conditions, seeing the reasons of their further problems as encountering unappropriate professional conditions, suffering from insomnia, having property of type A personality and emotional exhaustion subscale scores, depersonalization subscale scores and general burnout scores.In the study group, there are statistically significant differences between the groups of gender, profession, seeing appreciation of their seniors, having part time job, after finishing their profession desire to work in another profession (other than medicine) or not, having a hobby, leaving their hobby, seeing the reasons of their essential problems as deficiency in emotional satisfaction, seeing the reasons of their further problems as not being able to choose the place they will live, postponing the desire for having a baby and personal accomplishment subscale scores.In the study group, there are also statistically significant differences between the groups of gender, selecting their profession willingly or not, after finishing their profession desire to work in another profession (other than medicine) or not and emotional exhaustion subscale scores and general burnout scores.