Radyolojik görüntülerde calcaneus'un morfometrik ölçümleri
Morphometric measurements of calcaneus on radiological images
  1. Tez No: 767235
  2. Yazar: FARUK GAZİ CERANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUĞRUL YILMAZ, DR. DUYGU AKIN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Calcaneus en büyük tarsal kemik olup sekonder kemikleşen ve yere temas eden tek tarsal kemiktir. Vücut biyomekaniğinin düzgün olarak devam etmesinde calcaneus'un sağlıklı olmasının önemi büyüktür. Ayrıca birçok deformite ve travma hasarlarının görülebileceği bir kemiktir. Bu retrospektif çalışmada calcaneus'ta travma, patoloji, deformite öyküsü olmayan 137'si (%25,4) erkek, 403'ü (%74,6) kadın olmak üzere toplam 540 yetişkin (20-65) bireyin lateral ayak radyografi görüntüleri bilateral olarak incelendi. Bu görüntüler üzerinde toplam 8 adet uzunluk ve 6 adet açı ölçümü yapıldı. Çalışmada elde edilen ölçüm sonuçları SPSS 21 programı ile analiz edilerek parametrelerin lateralizasyon, cinsiyet, yaş grupları (20-29 yaş, 30-39 yaş, 40-49 yaş, 50-59 yaş, 60- 65 yaş) arasında olan ilişkiler ve her bir parametrenin birbirleriyle ilişkisi değerlendirildi. Uzunluk ölçümlerinin tamamında cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Kalkaneal kompresyon açısı ve sağ taraftaki lateral talokalkaneal açı hariç diğer açı ölçümlerinde ise cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The calcaneus is the largest tarsal bone and the only tarsal bone that ossifies secondary and touches the ground. It is of great importance that the calcaneus be healthy in maintaining the body biomechanics properly. It is also a bone where many deformities and trauma damages can be seen. In this retrospective study, lateral foot radiography images of a total of 540 adult individuals, 137 (25.4%) men and 403 (74.6%) women, who had no history of trauma, pathology or deformity in the calcaneus, were examined bilaterally. A total of 8 length and 6 angle measurements were made on these images. The measurement results obtained in the study were analyzed with the SPSS 21 program, and the correlations of the parameters between lateralization, gender, age groups (20-29 years, 30-39 years, 40-49 years, 50-59 years, 60-65 years) and each The correlation of the parameters with each other was evaluated. Statistically significant differences were found between the sexes in all length measurements. Except for the calcaneal compression angle and the lateral talocalcaneal angle on the right side, there was no statistically significant difference between the genders in other angle measurements (p>0.05).