Kronik lateral ayak bileği instabilitesinde artroskopik tamir ile Ahlgren larsson metodunun klinik sonuçlarının karşılaştırılması
- Tez No: 601918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BAYBARS ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Ayak bileği burkulmaları sık görülen yaralanmalardandır. Kronik lateral ayak bileği instabilitesi için tanımlanmış farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Çoğu teknik için iyi sonuçlar bildirilmesine rağmen kabul edilen altın standart bir cerrahi yöntem yoktur. Gereç ve Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2012-2018 yılları arasında, kronik lateral ayak bileği instabilitesi tanısıyla opere edilmiş hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası klinik değerlendirmeleri AOFAS ard ayak skorlaması, FAOS ve Cumberland skorları ile yapılmıştır. Bulgular: Kronik lateral ayak bileği instabilitesi olan 60 hasta değerlendirilmiştir. 28 hastaya Ahlgren-Larsson metodu, 32 hastaya ise artroskopik yöntemle tamir uygulanmıştır. Hastaların 36'sı kadın 24'ü erkek; yaş ortalamaları ise 45'tir. Her iki grupta ameliyat sonrası klinik olarak fonksiyonel iyileşme görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Ankle sprains are common injuries and there are several treatment methods defined for chronic ankle instability. Although there has been reported good results for the most of the techniques, there has been no accepted gold standard surgical method. Materials and Methods: The patients who were operated with the diagnosis of chronic lateral ankle instability in the Orthopedics and Traumatology Department of the Gazi University Faculty of Medicine between 2012-2018 years were evaluated retrospectively. Preoperative and postoperative clinical evaluation of the patients were performed with AOFAS back foot scoring, FAOS and Cumberland scores. Results: Sixty patients with chronic lateral ankle instability were evaluated. 28 patients underwent Ahlgren-Larsson method and 32 patients underwent arthroscopic repair. Of the patients, 36 were female, 24 were male and the mean age was 45 years.