Çimentosuz total diz protezinin erken dönem sonuçları
  1. Tez No: 499145
  2. Yazar: CEVAYDİN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
8. ÖZET Amaç: Bu çalışmada çimentosuz total diz artroplastisi uyguladığımız hastaların erken dönem sonuçların ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Ocak 2015 ve Nisan 2017 arasında primer çimentosuz total diz artroplastisi uygulanan 32 hastanın 53 dizi bu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların 4'ü erkek 28'i kadın olup ortalama yaşları 65,2(49-80) idi. 28 hastanın toplam 46 dizi primer gonartroz, 4 hastanın toplam 7 dizi romatoid artrite sekonder osteoartrit nedeniyle opere edildi. Tüm hastalarda tek tip çimentosuz diz protezi kullanıldı. Hastalar Amerikan Diz Cemiyeti kriterlerine göre; diz skoru ve diz fonksiyonel skoru bakımından değerlendirildi. Radyolojik değerlendirme ise, Total Diz Protezi Radyolojik Değerlendirme kriterlerine göre yapıldı. Bulgular: Hastalarımızın ameliyat öncesi diz skoru ortalama 54,91 (32 - 79) iken, ameliyat sonrası diz skoru 89,28 (62-100) idi. Fonksiyon skoru, ameliyat öncesi ortalama 48,21(35 – 60) iken, ameliyat sonrası ortalama 83,02(40-100) olarak saptanmıştır. Hastaların ameliyat öncesi koronal plandaki varus-valgus dizilimleri ortalama 4o varus (17o varus-13o valgus) arasında iken ameliyat sonrası koronal planda dizilim 4,1o valgus (3,5o varus-8,7o valgus) dizilimi sağlanmıştır. Takip süresince implant sağkalımımız %100 olup derin enfeksiyon saptanmamıştır. Sonuç: Çimentosuz total diz artroplastisi uyguladığımız vakaların kısa dönem sonuçları başarılıdır. Hastalarda erken dönemde yük ve hareket kısıtlamasına ihtiyaç yoktur. Uygun cerrahi teknik ile yapılmış çimentosuz diz artroplasti genç ve yaşlı hastalarda güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
9. ABSTRACT Aim: The aim of this study was to reveal the early results of the patients who underwent total knee arthroplasty with cementless prostheses. Material and Method: Fifty-three knees of thirty-two patients who underwent primary cementless total knee arthroplasty between January 2015 and April 2017 at Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Orthopedics and Traumatology Clinic were included in this study. The mean age of the patients was 65.2(49-80). Twenty-eight knee of forty-six patients were operated secondary to primary gonarthrosis, while seven knees of four patients were operated secondary to rheumatoid arthritis. Same type cementless knee prostheses were used in all patients. Patients were evaluated according to the criteria of American Knee Society; including knee score and knee functional score. Radiologic evaluation was performed according to the criteria of Total Knee Prosthesis Radiological Evaluation. Results: The average preoperative knee score was 54.91(32-79), while the average postoperative knee score was 89.28 (62-100). The average functional score was 48.21 (35-60) preoperatively and 83.02(40-100) postoperatively. Preoperatively, the average varus-valgus alignment on the coronal plane was in 4o varus (17o varus-13o valgus), whereas postoperatively average 4,1o valgus (3,5o varus-8,7o valgus) alignment was achieved. During the follow-up, our implant survival rate was 100% and no deep infection was detected. Conclusion: The short-term outcomes of our cases with cementless total knee arthroplasty were found successful. There is no need for early weight-bearing limitation or motion restriction. The cementless knee arthroplasty with appropriate surgical technique can be used safely in young and old patients.