Aşırı aktif mesane hastalarında karbondioksit (CO2) lazer tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of carbon dioxide (CO2) laser therapy in overactive bladder patients
- Tez No: 939890
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZGÜR YENİEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Aşırı aktif mesane (AAM), öncelikle idrar sıklığında artış ve noktürinin eşlik ettiği, idrar kaçırma ile birlikte olan veya olmayan idrar aciliyetini içeren bir semptom kompleksi ile karakterize karmaşık ve çok yönlü bir durumdur. Patofizyolojisi tam olarak anlaşılamamıştır ancak myojenik, nörojenik ve üroteliyojenik faktörlerin bir kombinasyonunu içerdiğine inanılmaktadır. Epidemiyolojik çalışmalar, yaş, cinsiyet, obezite ve diyabet ve depresyon gibi komorbid durumlar dahil olmak üzere AAM ile ilişkili çeşitli risk faktörlerini tanımlamıştır. Karbondioksit (CO2) lazer tedavisi, dokuya odaklanmış enerji vererek çalışmaktadır, hassas ablasyonla sonuçlanmakta ve kontrollü termal hasar yoluyla doku rejenerasyonunu teşvik etmektedir. Çalışmamızın amacı literatürde AAM dahil birçok tedavide kullanılmış ve etkinliğini değerlendirilmiş CO2 lazer tedavisinin, AAM tanılı kadınlarda, etkinliğini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamıza dahil edilme kriterlerini karşılayan 34 hasta dahil edilmiş olup hastaların tedavi öncesi semptomları, demografik özellikleri saptanmıştır. Her hastaya 1 seans CO2 lazer tedavisi uygulanmıştır. Tedavi sonrası hastaların semptomları 'OAB v8: aşırı aktif mesane sorgulama formu', 'UDI-6: ürogenital disstres envanteri' ve 'IIQ-7: inkontinans etki ölçeği' ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların ortalama yaş 50,81±7,46 yıl ve ortalama vücut kitle indeksi (VKİ) 28,52±3,47 kg/m² olarak hesaplanmıştır. Hastaların %62,5'i postmenopozal dönemdeydi ve %15,6'sı (5 hasta) sigara kullanmaktaydı. Hastaların %87,5'inde ani sıkışma hissi, %40,6'sında noktüri, %46,9'unda pollaküri ve %43,7'sinde idrar kaçırma şikayetleri mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim: Overactive bladder (OAB) is a complex and multifaceted condition characterised by a symptom complex including urinary urgency with or without urinary incontinence, primarily accompanied by increased urinary frequency and nocturia. The pathophysiology is not fully understood but is believed to involve a combination of myogenic, neurogenic and urotheliogenic factors. Epidemiological studies have identified several risk factors associated with AAM, including age, gender, obesity and comorbid conditions such as diabetes and depression. Carbon dioxide (CO2) laser therapy works by delivering focused energy to the tissue, resulting in precise ablation and promoting tissue regeneration through controlled thermal damage. The aim of our study is to evaluate the efficacy of CO2 laser therapy, which has been used and evaluated in many treatments including AAM in the literature, in women diagnosed with AAM. Method: In our study, 34 patients who met the inclusion criteria were included and the symptoms and demographic characteristics of the patients were determined before the treatment. Each patient received 1 session of CO2 laser treatment. After the treatment, the symptoms of the patients were evaluated with 'OAB v8: overactive bladder questionnaire', 'UDI-6: urogenital dysstress inventory' and 'IIQ-7: incontinence impact questionnaire'. Results: The mean age was 50.81±7.46 years and the mean body mass index (BMI) was 28.52±3.47 kg/m². 62.5% of the patients were postmenopausal and 15.6% (5 patients) were smokers. Sudden urge to urinate was present in 87.5%, nocturia in 40.6%, pollacuria in 46.9% and urinary incontinence in 43.7% of the patients.