Periton diyalizi hastalarında peritonit gelişmesinde etkili olan faktörlerin araştırılması
The investigation of factors affecting the development of peritonitis in patients receving peritoneal dialysis
  1. Tez No: 230076
  2. Yazar: MUSTAFA KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Periton Diyalizi (PD), son dönem böbrek yetmezlikli hastaların tedavisinde kullanılan renal replasman tedavi seçeneklerinden biridir. Peritonit, PD'nin en sık görülen komplikasyonlarındandır. PD tedavisinde ve teknolojisinde sağlanan gelişmeler nedeni ile peritonit sıklığında azalma olmasına rağmen peritonit hâlâ sorun olmaya devam etmektedir. Peritonitler, PD hastalarında hastaneye en sık yatış sebebi olması yanında PD hastalarında mortalite, morbidite ve teknik sağkalımının en önemli belirleyicisi olmaktadır. Bu çalışmada peritonit gelişmesinde etkili olan risk faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır.Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı'nda Ocak 1998-Aralık 2007 tarihleri arasında Periton Diyalizi Ünitesi'nde takip edilen toplam 218 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik, klinik ve laboratuar sonuçları kaydedildi. Hastalar, hiç peritonit geçirmeyenler peritonitsiz grup ve en az bir veya daha fazla peritonit geçirenler peritonitli grup olmak üzere 2 gruba ayrıldı. İki grup arasındaki farkı karşılaştırmak için sürekli değişkenlerde Student t testi, kategorik değişkenlerde ki-kare testi kullanıldı. Peritonitle ilgili risk faktörlerini saptamak için Cox regresyon analizi yapıldı, % 95 güven aralığında (GA)“hazard ratio”(HR: Zararlanma oranı) hesaplandı. 6304 periton diyaliz ayında toplam 337 peritonit atağı gözlendi. Ortalama peritonit sıklığı 0.64 atak/yıl olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Peritoneal dialysis (PD) is one of renal replacement therapy alternatives for patients with end-stage renal failure. Peritonitis is almost the most frequent complication of PD. Although the frequency of peritonitis has decreased as a result of the evolutions in both therapy and technology of PD, it still remains to be a vital problem. Besides, peritonitis is the most frequent reason of hospitalization, it is also the most important determining factor of mortality-morbidity and technical survival among PD patients. In this study, it was aimed to identify the risk factors for peritonitis in these patients.The records of 218 patients, who were followed up by Peritoneal Dialysis Unit in Ataturk University Medical Faculty Nephrology Department, were reviewed between January 1998 and December 2007, retrospectively. The patients? demographic, clinical and laboratory parameters were recorded. The patients were divided into two main categories: patients without peritonitis (patients who never had peritonitis) and patients with peritonitis (patients with at least one episode of peritonitis). Baseline comparisons between these groups were made using chi-square analysis and Student t-test for categorical and continuous variables, respectively. Independent predictors of peritonitis were assessed using Cox regression, and the hazard ratio (HR) was determined in 95% confidence interval. Over a total of 6304 patient-months, 337 episodes of peritonitis were observed. The overall peritonitis rate was 0.64 attack/year.