Son dönem böbrek yetmezlikli hastalarda erektil disfonksiyon ile asimetrik dimetilarginin düzeyleri ilişkisi
The relationship between erectil dysfunction and asymmetric dimethylarginine levels in patients with end stage kidney disease
  1. Tez No: 480861
  2. Yazar: BURAK CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN DERVİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Asimetrik dimetilarginin (ADMA), NO sentezinin major inhibitörüdür. Erektil disfonksiyon ve kronik böbrek hastalığında arttığı gösterilmiştir. SDBY'de cinsel fonksiyon kaybının arttığı bilinmektedir. Bu çalışmada, periton diyalizi ve hemodiyaliz hastalarında erektil disfonksiyon gelişmesinde ADMA'nın katkısını araştırdık. Gereç ve Yöntem: 32 periton diyalizi, 32 hemodiyaliz hastası ve 32 sağlıklı gönüllü erkek çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların serum ADMA düzeyi ölçülüp, klinik ve laboratuar parametreleri analiz edilmiştir. Cinsel fonksiyonları değerlendirmek için Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi-5 (IIEF-5), uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılmıştır. Depresif semptomlar Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Asymmetric dimethylarginine (ADMA) is the major inhibitor of NO synthesis. It is proved that ADMA increases in erectile dysfunction (ED) and chronic kidney disease. Sexual dysfunction increases in ESRD. In this study, we aim to investigate the effect of ADMA on development of erectile dysfunction in peritoneal dialysis and hemodialysis patients. Methods: Thirty-two patients on PD, 32 patients on HD, and 32 healty volunteers were included in the study. Serum asymmetric dimethylarginine levels were measured, and clinical, laboratory parameters were analyzed. International Index of Erectile Function-5 (IIEF-5) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) were used to assess ED and sleep quality. Depressive symptoms was assessed with Beck Depression Index (BDI).